Δευτέρα, 18 Φεβρουαρίου 2013 18:54

Πέρασε από Δράμα ο Ολυμπιακός απέναντι στον φιλότιμο ΚΑΟΔ

Τη 16η νίκη σε 17 αγώνες στην Α1 πέτυχε ο Ολυμπιακός στη Δράμα, επικρατώντας του ΚΑΟΔ με 91-81, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 17ης αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 42-50, 60-68, 81-91

Οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν αρκετά στη μακεδονική πόλη και χρειάστηκε η… επιστράτευση του Βασίλη Σπανούλη για να μην μπουν σε περιπέτειες, απέναντι στους πολύ καλούς και μαχητικούς γηπεδούχους.

Με βιαστικές επιθέσεις, κακή οργάνωση και αστοχία στην επίθεση, η πειραϊκή ομάδα έδωσε δικαίωμα στον ΚΑΟΔ να προηγείται στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου 10λεπτου, φτάνοντας τη διαφορά ακόμη και στους πέντε πόντους (17-12 στο 7΄).

Η είσοδος των Λο και Άντιτς βοήθησε τον Ολυμπιακό να τρέξει ένα σερί 9-0, με το οποίο ο πρωταθλητής προηγήθηκε 21-17, ενώ όταν μπήκαν και οι Σπανούλης, Χάινς το σερί διευρύνθηκε και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους «ερυθρόλευκους» στο +9.

Με πιεστική άμυνα η διαφορά έφτασε ακόμη και στους 14 πόντους (36-22), αλλά μια τεχνική ποινή στον Παπανικολάου και η θεαματική άνοδος του Πάλμερ επέτρεψε στην ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς να μειώσει στους τρεις (41-44), για να κλείσει το ημίχρονο στο 42-50.

Οι πείσμονες γηπεδούχοι μείωσαν ακόμη και στον πόντο (55-56), αλλά με το σκορ στο 57-59 ο Πάλμερ χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ στον Σερμαντίνι, επιτρέποντας στον Ολυμπιακό να τρέξει ένα 7-0, για να φτάσει εκ νέου η διαφορά στο +14 (62-76) με καλάθι του Γεωργιανού σέντερ, που είχε «σκεπάσει» τη ρακέτα ενώ στην επίθεση σημείωσε καθοριστικά καλάθια.

Προς το τέλος ο ΚΑΟΔ εκμεταλλεύτηκε το χαλάρωμα του αντιπάλου του, μείωσε στους έξι πόντους (81-87) αλλά δεν κατόρθωσε να φτάσει παραπέρα.