Τετάρτη, 06 Φεβρουαρίου 2013 20:18

Μπάσκετ Α1: Στο «κόλπο» της δεύτερης θέσης ο Πανιώνιος

Η Καβάλα προβλημάτισε μόνο στο πρώτο ημίχρονο τον Πανιώνιο, με τους «κυανέρυθρους» να… πατούν «γκάζι» στην επανάληψη και να φτάνουν σε μια εύκολη νίκη με 88-71, που τους επιτρέπει να ονειρεύονται ακόμη τη δεύτερη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 36-35, 64-49, 88-71

Οι «κυανέρυθροι», που δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς, προβληματίστηκαν στο πρώτο μέρος από τους «Αργοναύτες», παρά το 15-9 με τον οποίο προηγήθηκαν χάρις στην πιεστική άμυνά τους, που απέφερε πολλά κλεψίματα.

Με έναν εντυπωσιακό Κόλεμαν, κυρίαρχο της ρακέτας, η Καβάλα ανέκαμψε γρήγορα και προηγήθηκε με 17-16, ενώ συνεχίζοντας να εστιάζει το παιχνίδι της σε επιθέσεις κοντά στο καλάθι υπήρξε ανταγωνιστική και στη δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να προηγείται στο ημίχρονο μόλις με έναν πόντο.

Μια «έκρηξη» των γηπεδούχων, προεξαρχόντων των Παππά, Πέιν και Μίλμπουρν, έστειλε τη διαφορά στο +9 (55-46) και λίγο αργότερα (με καλάθι του Μπατή) την «εξακόντισε» για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (59-48).

Από εκείνο το σημείο οι «κυανέρυθροι» όχι μόνο δεν ξανακοίταξαν πίσω, μα έφτασαν ακόμη και στο +20 (71-51) απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν είχε πλέον πίστη για την ανατροπή.