Τετάρτη, 30 Ιανουαρίου 2013 21:53

«Καθάρισε» γρήγορα ο Ολυμπιακός

Ένα γκολ του Δημήτρη Σιόβα στο 12ο λεπτό ήταν αρκετό για να χάσει από νωρίς το ενδιαφέρον του ο αγώνας στο «Ανθή Καραγιάννη», ανάμεσα στην Καβάλα και τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν (1-0) και στον επαναληπτικό τους «Αργοναύτες» και προκρίθηκαν στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η αναμέτρηση θα περάσει γρήγορα στη λήθη, αφού το 2-0 του «Γ. Καραϊσκάκης» και η διαφορά κλάσης των δύο αντιπάλων δεν άφηνε περιθώριο αμφισβήτησης του Ολυμπιακού. Το χρονόμετρο σημάδευε το 12ο λεπτό, όταν στο κόρνερ του Γκρέκο ο Σιόβας σηκώθηκε ψηλότερα από όλους και με δυνατή κεφαλιά έγραψε την ιστορία του αγώνα.

Η πρόκριση είχε κριθεί, γεγονός που επηρέασε τη διάθεση των ποδοσφαιριστών. Το θέαμα ήταν μέτριο, ειδικά στην επανάληψη που η πειραϊκή ομάδα ήταν πολύ χαλαρή. Το ευχάριστο πάντως ήταν η επανεμφάνιση του Αβραάμ Παπαδόπουλου στους αγωνιστικούς χώρους, περίπου 7.5 μήνες μετά τον τραυματισμό του στο «Ναροντόβι Στάντιον» της Βαρσοβίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά ζωηροί και με «αιχμή» τον Ν΄Ντιαγέ απείλησαν σε κάποιες περιπτώσεις την εστία του επανακάμψαντα μετά την περιπέτεια με την υγεία του Κάρολ. Μάλιστα, στο 82΄ ο Πάτο έκανε ατομική προσπάθεια, σούταρε και η μπάλα αφού βρήκε στο πόδι του Αβραάμ Παπαδόπουλου κατέληξε στο δοκάρι της εστίας του Ολυμπιακού, στη σημαντικότερη στιγμή του β΄ ημιχρόνου.