Κυριακή, 27 Ιανουαρίου 2013 19:02

Νίκες στο φινάλε για Πανιώνιο, Ηλυσιακό

Ο Πανιώνιος επικράτησε 75-73 του ΚΑΟΔ, ενώ ο Ηλυσιακός της Καβάλας με 82-78 στην παράταση

«Σκληρό καρύδι» αποδείχθηκε η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη, η οποία αν και βρέθηκε να χάνει με 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, κατάφερε ακόμη και να προηγηθεί με 70-68. Χάρη στην ευστοχία του από τη γραμμή των φάουλ στα τελευταία λεπτά (7/10) οι «κυανέρυθροι» πήραν την 6η εφετινή εντός έδρας νίκη τους, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής και προσωρινά ανέβηκαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας (ο Παναθηναϊκός παίζει αύριο με τον Άρη).

Ματς απαγορευμένο για καρδιακούς διεξήχθη στο κλειστό των Ιλισίων. Η κανονική διάρκειά του βρήκε Ηλυσιακό και Καβάλα ισόπαλους 68-68 κι όλα κρίθηκαν στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, όπου οι γηπεδούχοι έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 82-78. Η μακεδονική ομάδα παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Ηλυσιακός έκανε το μεγάλο βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία των μεγάλων.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Στόγκλιν που σημείωσε 29 πόντους.