Κυριακή, 27 Ιανουαρίου 2013 01:44

Ισπανία: Ολοταχώς για τετράδα η Βαλένθια του Βαλβέρδε

Με τον Ερνέστο Βαλβέρδε να επιστρέφει στον πάγκο μετά την τιμωρία του στον πρώτο αγώνα Κυπέλλου με τη Ρεάλ Μαδρίτης, η Βαλένθια πήρε μεγάλη νίκη με 3-2 στο «Ριαθόρ» απέναντι στη Ντεπορτίβο Λα Κορούνια.

Οι «νυχτερίδες» έκαναν την ιδανική εκκίνηση στο ματς, καθώς προηγήθηκαν μόλις στο 1ο λεπτό με τον Γιόνας. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, καθώς η «Ντέπορ» συνήλθε γρήγορα από το αρχικό σοκ και με δύο γκολ του Ρίκι (32΄, 45΄) ανέτρεψε την κατάσταση.

Η αποβολή του Σίλβιο στο 52ο λεπτό, όμως, άλλαξε άρδην τους συσχετισμούς. Ο πρώτην τεχνικός του Ολυμπιακού έδωσε εντολή για φουλ επίθεση και δικαιώθηκε, καθώς στο στο 63΄ ο Βαλντέζ έκανε το 2-2, ενώ στις καθυστερήσεις ο Τίνο Κόστα χάρισε ένα μεγάλο τρίποντο στη Βαλένθια, που έφτασε τη Λεβάντε στην πέμπτη θέση και απέχει από την τέταρτη (Μπέτις), που δίνει έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ, μόλις δύο βαθμούς.

Να σημειωθεί ότι η Λα Κορούνια ολοκλήρωσε τον αγώνα με εννέα ποδοσφαιριστές, καθώς στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε και ο Ασουνσάο.