Σάββατο, 26 Ιανουαρίου 2013 19:47

Α1 Μπάσκετ: Μίλησαν οι έδρες

Ρέθυμνο, Πανελευσινιακός και Απόλλωνας Πάτρας αξιοποίησαν τις έδρες τους, νίκησαν τον Κολοσσό Ρόδου, το Περιστέρι και τον Ίκαρο Καλλιθέας, αντίστοιχα, και βελτίωσαν τη θέση τους στην κατάταξη, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών.

Στην Κρήτη, ο ΑΓΟΡ ξεκίνησε το δεύτερο γύρο με το δεξί, επικρατώντας της ομάδας του «σμαραγδένιου νησιού» με 82-73. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 41-32, αλλά ο Κολοσσός «απάντησε» με σερί 9-0, με το οποίο μείωσε σε 44-41 στο 22΄.

Το Ρέθυμνο διατήρησε το προβάδισμα και πήρε μεγάλη διαφορά λίγο πριν τη λήξη της 3ης περιόδου (67-51) αλλά ο Κολοσσός δεν παρέδωσε τα όπλα και με σερί 12-0 μείωσε σε 67-63 στο 34΄, ωστόσο οι Κρήτες διατήρησαν την ψυχραιμία τους και έφτασαν στη δεύτερη διαδοχική νίκη τους.

Την πρώτη νίκη στη φυσική έδρα του, τη «Γούβα», πέτυχε ο Πανελευσινιακός, που κατέβαλε την αντίσταση του Περιστερίου με 75-62, βάζοντας τέλος στο σερί επτά ηττών του.

Οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, για να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα οι γηπεδούχοι στην τρίτη περίοδο (43-39) και να το αυξήσουν στη συνέχεια (54-45 στο 29΄).

Το Περιστέρι μείωσε σε  56-52 με τρίποντο του Πέτρουλα και βολές του Χάινς, αλλά ένα γρήγορο 11-0 των «σταχυοφόρων» έφερε το 67-52 στο 37΄ και, ουσιαστικά, έκρινε τον αγώνα.

Τέλος στο σερί των τεσσάρων ηττών έβαλε σήμερα ο Απόλλωνς Πατρών, ο οποίος νίκησε εύκολα και με διαφορά τον Ίκαρο Καλλιθέας (95-75),  με κορυφαίους τους ΜακΚόλουμ και Πέτροβιτς που σημείωσαν με 26 και 17 πόντους, αντίστοιχα.

Η άμυνα της αθηναϊκής ομάδας δεν κατόρθωσε να περιορίσει τους προαναφερόμενους παίκτες σε κανένα σημείο του αγώνα, με αποτέλεσμα ο Απόλλωνας να αποκτήσει σταδιακά μια διαφορά ασφαλείας που έφτασε σχεδόν στους 20 πόντους στην τρίτη περίοδο (74-56).

Ο Ίκαρος είχε πρόβλημα στην οργάνωση, υπέπεσε σε πολλά λάθη και παρά τις προσπάθειες των Γκίμπσον και Κυρίτση δεν κατόρθωσε να επιστρέψει στο παιχνίδι.