Κυριακή, 20 Ιανουαρίου 2013 21:14

Πράσινο το ντέρμπι των «αιωνίων»

Μετά από μεγάλη μάχη ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-2 σετ τον Ολυμπιακό στο μεγάλο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών

Η βαθμολογική διαφορά των δύο ομάδων δεν φάνηκε καθόλου στο ντέρμπι των δύο «αιωνίων». Πριν το ματς ο Ολυμπιακός ήταν το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση της νίκης, ωστόσο, στο γήπεδο αποδείχθηκε το αντίθετο. Η «δίψα» των κοριτσιών του Παναθηναϊκού για τη νίκη, που θα τους έδινε βαθιά βαθμολογική ανάσα αποδε'ιχθηκε μεγαλύτερη από αυτή των «ερυθρόλευκων» για να πλησιάσουν την πρωτοπόρο ΑΕΚ.

Κι αν ο Ολυμπιακός πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 25-18, στο δεύτερο οι «πράσινες» ήταν αυτές που πρωταγωνίστησαν και ισοφάρισαν το ντέρμπι (25-19). Πραγματική μάχη έγινε στο τρίτο σετ, στο οποίο οι «ερυθρόλευκες» αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμες στα κρίσιμα σημεία του και τελικά πήραν το προβάδισμα (27-25). Εντυπωσιακός ήταν ο Παναθηναϊκός στο τέταρτο σετ, που αν και βρέθηκε να χάνει 20-18, κατάφερε με σερί 5-0 να προηγηθεί και να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ (25-21).

Στο 5ο και τελευταίο σετ έγινε και πάλι μεγάλη μάχη, καθώς αν και οι πράσινες προηγήθηκαν με 10-6 και 12-8, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 13-12  και 14-13, αλλά οι γηπεδούχες πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη με 3-2 (15-13)