Κυριακή, 20 Ιανουαρίου 2013 17:02

Όγδοη νίκη για το Ρέθυμνο

Την 8η νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε το Ρέθυμνο, που επικράτησε της Καβάλας με 88-79

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε τον πρώτο γύρο η ομάδα της Κρήτης, που πανηγύρισε τη νίκη με 88-79, μία εβδομάδα μετά την ήττα που είχε γνωρίσει από το Περιστέρι. Για την Καβάλα ήταν η 2η διαδοχική ήττα και 10η στο πρωτάθλημα.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς κι ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου 10λεπτου ήταν μπροστά στο σκορ με 17-16. Από κει και πέρα, όμως, οι Κρητικοί ανέβασαν στροφές, προηγήθηκαν με 30-23 κι όχι μόνο δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα, αλλά με σερί 10-0 «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +15 (40-25). Το ημίχρονο βρήκε τον ΑΓΟΡ στο +8 (47-39).  Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου η μακεδονική ομάδα μείωσε στο -6 (53-47), αλλά οι Κρητικοί με σερί 13-0 πήραν και πάλι διαφορά ασφαλείας (66-47), την οποία αυτή την φορά δεν ήταν δυνατό να καλύψει το συγκρότημα του Κορωνιού.