Σάββατο, 19 Ιανουαρίου 2013 21:02

Στη 2η θέση της Α1 ο Πανιώνιος

Ο Πανιώνιος επικράτησε 82-75 του Ίκαρου Καλλιθέας και πέρασε-έστω και προσωρινά-στη 2η θέση της Α1, πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Οι φιλοξενούμενοι «έβαλαν δύσκολα» από τη αρχή του ματς στους γηπεδούχους. Μέχρι τα μέσα της 2ης περιόδου ο Πανιώνιος ήταν πίσω στο σκορ και πήρε προβάδισμα στο 17ο λεπτό με το καλάθι του Παππά. Το ημίχρονο βρήκε τους «κυανέρυθρους» να προηγούνται με 41-37 και με την έναρξη του δεύτερου μέρους ξέφυγαν με 7 πόντους (44-37). Οι παίκτες του Ίκαρου, όμως, μείωσαν στον πόντο (49-48) στο 26΄ , ενώ το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου προμήνυε ότι το ντέρμπι θα κρατούσε μέχρι το τέλος (56-55).

Στο 33` και πάλι ο Παππάς έδωσε ανάσα οκτώ πόντων στον Πανιώνιο (66-58), ο οποίος πιο ψύχραιμος στα τελευταία κρίσιμα λεπτά «κλείδωσε» τη νίκη, την πέμπτη εφετινή στο κλειστό της Αρτάκης. Τέσσερις παίκτες των γηπεδούχων ολοκλήρωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, με καλύτερο εξ αυτών τον Παππά που έφτασε τους 22, ενώ ο Γιάνκοβιτς τελείωσε το ματς στους 20. Οι Μίλμπουρν και Αθανασούλας πρόσθεσαν 10 και 11 πόντους αντίστοιχα για την ομάδα του Σφαιρόπουλου.