Τετάρτη, 16 Ιανουαρίου 2013 23:19

Πράσινος θρίαμβος στο Βερολίνο

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη και συνολικά τρίτη στο «Top-16» της Ευρωλίγκας σημείωσε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας με 79-73 της Άλμπα στο Βερολίνο, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου.

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη και συνολικά τρίτη στο Top-16 της Ευρωλίγκας σημείωσε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας με 79-73 της Άλμπα στο Βερολίνο, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου. Τους «πράσινους» οδήγησε ένας εκπληκτικός Ματσιούλις, που σκόραρε 28 πόντους (με 6/8 τρίποντα) εκ των οποίων τους μισούς σημείωσε στο πρώτο δεκάλεπτο!

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 39-45, 56-65, 73-79

Με τον Λιθουανό να «οργιάζει» στο παρκέ του «Ο2 Αρένα» ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με 21-15. Η κυριαρχία των Γερμανών όμως στα ριμπάουντ επέτρεψε στους γηπεδούχους να τρέξουν ένα σερί 8-0 και να προσπεράσουν με 23-21 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της περιόδου, με τον Ούκιτς να ισοφαρίζει στη λήξη της.

Ο αγώνας συνεχίστηκε αμφίρροπος στο δεύτερο δεκάλεπτο, ως το 37-35 υπέρ της ομάδας του Σάσα Ομπράντοβιτς. Η είσοδος του Μπανκς σε ρόλο οργανωτή έδωσε ρυθμό στους «πράσινους», που με επιμέρους σκορ πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 45-39.

Η κυριαρχία του Σχορτσανίτη στη ρακέτα και οι επτά μαζεμένοι πόντοι που πέτυχε ο διεθνής σέντερ έδωσε διαφορά εννέα πόντων (59-50) στους φιλοξενούμενους, στο 26ο λεπτό. Με μια «έκρηξη» του Τζέντοβιτς η Άλμπα «μάζεψε» τη διαφορά (56-59), αλλά δύο συνεχή τρίποντα του Ματσιούλις την επανέφεραν εκ νέου κοντά σε διψήφιο αριθμό.

Τη «σκυτάλη» στο σκοράρισμα παρέλαβαν οι Ούκιτς και Λάσμε (68-60 στο 35΄), αλλά το… σύνηθες «μπλακ άουτ» του Παναθηναϊκού επέτρεψε στους Γερμανούς να πλησιάσουν στους 3 πόντους (68-65) και να διεκδικήσουν τη νίκη.

Στο σημείο εκείνο «μίλησαν» οι Γκιστ και Ματσιούλις, που με «κρύο αίμα» σκόραραν από τα 6.75 και επέτρεψαν στην ομάδα τους να φτάσει στη νίκη χωρίς άλλα χτυποκάρδια. Εκτός του σημαντικού διπλού, σε ατομικό επίπεδο ο Κώστας Τσαρτσαρής είναι από απόψε μόνος δεύτερος σε συμμετοχές στην Ευρωλίγκα (224), πίσω από τον Παπαλουκά.