Δευτέρα, 14 Ιανουαρίου 2013 21:45

«Ερυθρόλευκο» το ντέρμπι

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Πανιώνιο με 87-73 στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών, διευρύνοντας το εφετινό αήττητό του στους 12 αγώνες επί ισάριθμων αναμετρήσεων.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 46-29, 70-56, 87-73

Οι γηπεδούχοι πήραν ένα σεβαστό προβάδισμα με τη λήξη της πρώτης περιόδου, ενώ στη δεύτερη κράτησαν τους «κυανέρυθρους» στους επτά πόντους στα πρώτα επτά λεπτά της, διευρύνοντας τη διαφορά στο +19 (41-22) στο 17΄.

Η συνέχεια ήταν όμως διαφορετική, καθώς με ηγέτη τον Γιάνκοβιτς που είχε 12 πόντους στην 3η περίοδο ο Πανιώνιος μείωσε σε 60-51, αλλά οι Πρίντεζης και Σπανούλης ξανάδωσαν απόσταση ασφαλείας (70-56).

Τελικά οι πρωταθλητές δεν κινδύνεψαν περισσότερο, λόγω της κυριαρχίας τους στα ριμπάουντ που τους επέτρεψε να ανανεώσουν πολλές επιθέσεις, αλλά και της καλής λειτουργίας τους απέναντι στην άμυνα ζώνης που επέλεξε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος.