Πέμπτη, 10 Ιανουαρίου 2013 22:47

Ευρωλίγκα: Νίκησε τη Μάλαγα, έχασε τον Διαμαντίδη

«Δύο στα δύο» μετρά ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ στη β΄ φάση της Ευρωλίγκας, καθώς μετά τη Ζαλγκίρις Κάουνας στην πρεμιέρα, απόψε επικράτησε της Ουνικάχα Μάλαγα με 78-73, υποχρεώνοντας τους Ισπανούς στη δεύτερη ήττα τους.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 39-37, 56-58, 78-73

Η χαρά των φίλων της ομάδας για τη νίκη «σκιάστηκε» πάντως από το νέο τραυματισμό του Δημήτρη Διαμαντίδη, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας λίγο πριν τη λήξη, με την πρώτη εκτίμηση να κάνει λόγο για διάστρεμμα στο δεξιό αστράγαλο.

Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ήταν ένας πρώην της... Μάλαγα, ο Τζέιμς Γκιστ, που σκόραρε 17 πόντους (3/5 τρίποντα). Μεγάλη βοήθεια πρόσφεραν και οι Μπανκς (14π.), Ματσιούλις (14π.), ενώ ο Ούκιτς βρέθηκε σε κακό βράδυ και παραλίγο να αποβεί μοιραίος.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 23-19 στο ημίχρονο και 33-23 στα μισά της δεύτερη περιόδου, αλλά με δύο συνεχή τρίποντα των Πάνκο, Κάλογουεϊ, δίποντο του Ουρτασούν και τρίποντο του Βιδάλ η Μάλαγα πέρασε με 34-33. Στο 25΄ το σκορ ήταν ισόπαλο (55-55), καθώς ο Πάνκο ήταν επίσης πολύ καλός και οδηγούσε τη Μάλαγα.

Στην 4η περίοδο οι Ανδαλουσιάνοι προηγήθηκαν με 62-58. Με τρίποντα των Ματσιούλις και Γκιστ οι «πράσινοι» προσπέρασαν με 70-64 και διατήρησαν ως το τέλος το προβάδισμα και τη διαφορά, παρά τα χονδροειδή λάθη του Ούκιτς που μετά τον αγώνα στην Τουρκία εναντίον της Εφές, έδειξε και απόψε ότι έχει σοβαρό έλλειμμα στα οργανωτικά καθήκοντά του.