Σάββατο, 21 Ιανουαρίου 2012 10:00

Α1 Βόλεϊ: Ματς ζωής ή θανάτου για Παναθηναϊκό

Με τρεις αγώνες ανοίγει σήμερα η αυλαία της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ ανδρών. Η πιο σημαντική θα διεξαχθεί στο κλειστό του Μετς, όπου ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Παμβοχαϊκό.

Οι «πράσινοι» προέρχονται από καλή εμφάνιση, αλλά ήττα με 3-2 σετ στη Σύρο από τον Φοίνικα και θέλουν οπωσδήποτε τη νίκη για να ελπίζουν στην παραμονή τους στην κορυφαία κατηγορία.

Απέναντί τους, βέβαια, θα έχουν μία ομάδα, που εκτός του ότι τους νίκησε 3-2 σετ στο Βραχάτι, με τη μέχρι τώρα πορεία της έχει αποδείξει ότι είναι ικανή για μεγάλα πράγματα.

Τέλος στο αρνητικό σερί των 5 διαδοχικών ηττών θέλει να δώσει η Κηφισιά, που υποδέχεται τον ΠΑΟΚ των δύο συνεχόμενων νικών.

Στο άλλο σημερινό ματς η ΕΑ Πατρών θα επιδιώξει να πάρει την πρώτη της νίκη μέσα στο 2012 και πρώτη μετά από τρεις σερί ήττες. Απέναντι στους Αχαιούς ο Φοίνικας Σύρου, που εφέτος έχει βάλει για στόχο να βρεθεί στους τελικούς των πλέι οφ.