Πέμπτη, 02 Φεβρουαρίου 2012 20:23

Τουρκία: Ο Γκέκας «σκότωσε» με χατ τρικ την Φενερμπαχτσέ

Όνειρα κορυφής έκανε η Φενερμπαχτσέ στο τουρκικό πρωτάθλημα στην αναμέτρηση με την εκ των ουραγών της κατηγορίας, Σαμσουνσπόρ.

Λογάριασε, όμως, χωρίς τον Φάνη Γκέκα. Ο διεθνής επιθετικός πέτυχε χατ τρικ και οδήγησε την ομάδα του στη μεγάλη νίκη με 3-1 επί της Φενέρ, έστω κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0, μόλις στο 6ο λεπτό.

Από κει και πέρα ανέλαβε δράση ο Λαρισαίος στράικερ και λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, με πέναλτι, που κέρδισε ο ίδιος, ισοφάρισε σε 1-1.

Είκοσι λεπτά πριν τη λήξη ξαναχτύπησε κι έδωσε το προβάδισμα στη γηπεδούχο ομάδα της Σαμσούντας, ενώ στο 75΄ «σφράγισε» τη μεγάλη νίκη με κεφαλιά (3-1).

Ο Γκέκας έχει παίξει μόλις σε 3 παιχνίδια με τη Σαμσουνσπόρ, ωστόσο, κατάφερε σ’ αυτά να πετύχει 6 γκολ (2 στο πρώτο, ένα στο δεύτερο και 3 σήμερα).