Κυριακή, 05 Φεβρουαρίου 2012 22:00

Bundesliga: Νίκη παραμονής η Κολονία

Νίκη παραμονής πέτυχε η Κολονία στον αγώνα με τον οποίο έπεσε η αυλαία της 20ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Με το γκολ του Ρόσι στα μισά του δεύτερου μέρους νίκησε 1-0 εκτός έδρας την Καϊζερσλάουτερν, στον πάγκο της οποίας βρέθηκε σε όλο το 90λεπτο ο Κώστας Φορτούνης.

Καθοριστικό σημείο στο ματς ήταν η αποβολή του Μπόρισιουκ στο 40΄, γεγονός που όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια στοίχισε πάρα πολύ στους γηπεδούχους.

Δύο φορές προηγήθηκε η Βέρντερ Βρέμης με τον Κλαούντιο Πιζάρο στην έδρα της Φράιμπουργκ, αλλά παρ’ όλα αυτά δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη επί της ουραγού της βαθμολογίας (2-2). Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν δύο φορές, αρχικά με τον Μακιάντι και στη συνέχεια με τον Σμιντ.

Βασικός με την ομάδα του Τόμας Σάαφ σε όλο το 90λεπτο ήταν ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος.