Τετάρτη, 15 Φεβρουαρίου 2012 17:45

Α1 Μπάσκετ: Δεν χάνει την πρώτη θέση ο Ολυμπιακός

Aλλο ένα βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο της Α1 έκανε ο Ολυμπιακός.

Οι «ερυθρόλευκοι» παίζοντας καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησαν εκτός έδρας του Κολοσσού Ρόδου με 78-64, στο κυριότερο ματς της 19ης (εμβόλιμης) αγωνιστικής.

Οι «ερυθρόλευκοι» υποχρέωσαν στη δεύτερη εφετινή εντός έδρας ήττα τον Κολοσσό, έφτασαν τις 17 νίκες σε 18 αγώνες κι επτά αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου είναι το απόλυτο φαβορί για την πρωτιά και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Οι Ροδίτες με 13 νίκες και 4 ήττες έχουν 30 βαθμούς και μόνο αν αυτοκτονήσουν θα χάσουν το εισιτήριο για την πρώτη τετράδα.

Το ματς στο «Βενετόκλειο» κρίθηκε στο τρίτο 10λεπτο, όταν ο Ολυμπιακός «απάντησε» με επιμέρους σκορ 24 - 9, με τους 15 πόντους να προέρχονται από τρίποντα!

Στην τελευταία περίοδο οι Πειραιώτες χαλάρωσαν κι έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να μειώσουν από το -19 στο -8, αλλά Πρίντεζης και Ντόρσεϊ με εντυπωσιακά καρφώματα επανέφεραν σε διψήφιο νούμερο την τιμή της διαφοράς.

Καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού ήταν ο Πρίντεζης με 14 πόντους, ενώ 11 σημείωσε ο Σλούκας.