Τρίτη, 21 Φεβρουαρίου 2012 21:32

Champions League: Προβάδισμα για τους «8» η Ρεάλ

Ισόπαλη, 1-1, αναδείχθηκε η Ρεάλ Μαδρίτης στην «παγωμένη» Μόσχα με την ΤΣΣΚΑ και πήρε σαφέστατο προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League.

Οι «μερένγκες» κρατούσαν τη νίκη μέχρι το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά ο Βέρνμπλουμ με πλασέ ισοφάρισε το γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 28΄ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς στη μεγαλύτερη διάρκειά του, έφτασε δυο-τρεις φορές κοντά στο γκολ με κλασικές ευκαιρίες από τους Κριστιάνο Ρονάλντο και Καγεχόν, αλλά τελικά η ρωσική ομάδα ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος.

Η ρεβάνς της φάσης των «16» θα διεξαχθεί στις 14 Μαρτίου στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» κι εκεί η «βασίλισσα» της Ευρώπης έχει τον πρώτο λόγο για να πάρει το εισιτήριο για τη συνέχεια.