Πέμπτη, 24 Μαΐου 2012 21:10

Α1 Μπάσκετ: Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 81-79

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε τη σειρά των τελικών με τον Ολυμπιακό σε 1-1, επικρατώντας των «ερυθρολεύκων» στο ΟΑΚΑ με 81-79 ύστερα από μία εντυπωσιακή ως προς την εξέλιξή της αναμέτρηση.

Η σειρά θα μεταφερθεί στο «Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας» για τον τρίτο αγώνα, που θα διεξαχθεί την Κυριακή (27/5, 19:00).

Με τον Διαμαντίδη να δίνει ρυθμό ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 10-4 στο πρώτο πεντάλεπτο, απέναντι στον Ολυμπιακό που σκόραρε μόνο με βολές. Η παρουσία του Παπανικολάου βοήθησε την επίθεση της πειραϊκής ομάδας να «ξεκολλήσει» και να προηγηθεί 17-16, για να λήξει η πρώτη περίοδος με 20-19 υπέρ των «πράσινων».

Με τρία συνεχή γκολ-φάουλ, ένα από τον Σπανούλη και δύο από τον Χάινς, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 27-24, για να φτάσει η διαφορά στο +5 (36-31) με τρίποντο του Σλούκα και 4 πόντους του Πρίντεζη. Τελικά, το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Ίβκοβιτς προηγούμενη με 41-38.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εξίσου καλά και στην τρίτη περίοδο, έφτασαν εκ νέου στο +5 (45-40), αλλά σ΄ αυτό το σημείο έπαθαν αγωνιστικό μπλακ άουτ. Με «μπροστάρη» τον Καϊμακόγλου ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 16-0 (!), για να δώσουν οι «πράσινοι» λίγο αργότερα και στη διαφορά την ίδια τιμή (63-47) με τρίποντο του Διαμαντίδη.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν ωστόσο άμεση, και με ένα επιμέρους σκορ 12-2 επέστρεψαν στον αγώνα μειώνοντας στους οκτώ πόντους (59-67).

Ένα τρίποντο του Παπανικολάου ξανάκανε τον αγώνα ντέρμπι (74-69), ο Διαμαντίδης «απάντησε» με τον ίδιο τρόπο (77-69), αλλά δύο καλάθια του Σπανούλη κι ένα τρίποντο του Γκετσεβίτσιους έφεραν τη διαφορά στο -1 (76-77).

Ακολούθησαν ένα λέι άπ του Διαμαντίδη (79-76) και δύο εύστοχες βολές του Χάινς (79-78), αλλά ο Σπανούλης «σπατάλησε» την επίθεση του Ολυμπιακού, κράτησε τη μπάλα σε ολόκληρη την επίθεση και σούταρε άστοχα σε προσπάθεια τριών πόντων.

Στην επαναφορά της μπάλας οι παίκτες του Ομπράντοβιτς «φλέρταραν» 2-3 φορές με το λάθος, πριν αυτή καταλήξει στον αμαρκάριστο Μπατίστ που κάρφωσε (81-78) και ουσιαστικά «κλείδωσε» τον αγώνα υπέρ της ομάδας του, αφού ο Σπανούλης αστόχησε στη δεύτερη βολή που εκτέλεσε και ο Παπαδόπουλος έχασε το επιθετικό ριμπάουντ μέσα από τα χέρια του.