Τετάρτη, 30 Μαΐου 2012 21:02

Α1 Μπάσκετ: Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 84-74

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό με 84-74 στον τέταρτο τελικό της Α1 των Ανδρών και ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2. Ο τίτλος του πρωταθλητή θα κριθεί στον πέμπτο και τελευταίο αγώνα, που θα διεξαχθεί το Σάββατο στο ΣΕΦ (2/6, 19:00).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με πολύ τρέξιμο και προηγήθηκαν 5-0, με ισάριθμους πόντους του Άντιτς και αρκετά επιθετική άμυνα. Ο Καϊμακόγλου ήταν η μόνη αξιόπιστη λύση των «πράσινων» στο πρώτο δεκάλεπτο (10 πόντοι), όμως ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στη λήξη του με 19-14.

Η πειραϊκή ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τους «φρέσκους» Πρίντεζη και Παπανικολάου έκανε σερί 9-0, φτάνοντας τη διαφορά στο +11 (17-28). Τρία λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όμως, ο Ντούσαν Ίβκοβιτς δέχθηκε τεχνική ποινή, που «μεταφράστηκε» σε πέντε συνεχείς πόντους για τον Παναθηναϊκό (βολές του Διαμαντίδη και τρίποντο του Σμιθ).

Ο Ολυμπιακός είχε χάσει το ρυθμό του, οι «πράσινοι» μείωσαν στο καλάθι (28-30) αλλά ο Έισι Λο κρατούσε την ομάδα του στο παιχνίδι σκοράροντας συνεχώς και επιτρέποντάς της να ολοκληρώσει το ημίχρονο προηγούμενη με 38-36.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε για πρώτη φορά, με τρίποντο του Γιασικεβίτσιους (39-38). Έκτοτε το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς ομάδα, με τους Πειραιώτες να ξεφεύγουν εκ νέου με μια καλή διαφορά (55-47), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η είσοδος του Λάζαρου Παπαδόπουλου, όμως, «ευνόησε» τους γηπεδούχους, που έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 8-0 και ισοφάρισαν (55-55), για να λήξει το τρίτο δεκάλεπτο 58-55 υπέρ του Ολυμπιακού, με γκολ-φάουλ του Λο.

Οι παίκτες του Ίβκοβιτς ήταν φανερά εκτός ρυθμού και ο έμπειρος Παναθηναϊκός προηγήθηκε 69-61, για να μειώσουν οι «ερυθρόλευκοι» στους δύο (69-67) με τον Άντιτς, αλλά το τρίποντο του Περπέρογλου και οι δύο βολές του Μπατίστ έκαναν το 74-67 και, ουσιαστικά, έκριναν τον αγώνα, παρά το ότι ο Ολυμπιακός είχε το σθένος να μειώσει στον ένα πόντο (73-74). Να σημειωθεί ότι στις εξέδρες του κλειστού στο ΟΑΚΑ βρέθηκε ο Τζιμπρίλ Σισέ, ο οποίος αποθεώθηκε από τους φίλους του Παναθηναϊκού.