Κυριακή, 17 Ιουνίου 2012 22:11

Μπάσκετ: «Πετάει» η εθνική ομάδα στα φιλικά

Μετά τη Ρωσία, η εθνική ομάδα μπάσκετ επικράτησε και της Λιθουανίας στο Κάουνας, στο δεύτερο τεστ ενόψει του προ-ολυμπιακού τουρνουά.

Οι απουσίες που έχει η ομάδα του Ηλία Ζούρου (Φώτσης, Ζήσης, Μπουρούσης) δεν την εμπόδισαν να παίξει πολύ καλό μπάσκετ και εναντίον των Λιθουανών, φτάνοντας σχετικά άνετα στο 82-70. Αυτή την φορά ο ομοσπονδιακός προπονητής χρησιμοποίησε τον Ιαν Βουγιούκα, αλλά όχι τον Βασίλη Σπανούλη, που ξεκουράστηκε για δεύτερο συνεχόμενο ματς.

Όπως και με τη Ρωσία, έτσι και με την Λιθουανία, ο Κώστας Καϊμακόγλου ήταν ο πρώτος σκόρερ του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος με 14 πόντους.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα με 24-18, στη συνέχεια η ελληνική ομάδα ανέβασε στροφές και ξέφυγε ακόμη και με 14 πόντους στο τέλος του τρίτου 10λεπτου (71-57).

Η αποστολή της εθνικής επιστρέφει αύριο στην Αθήνα.