Πέμπτη, 09 Αυγούστου 2012 00:17

«Τεσσάρα» από την Εβερτον η ΑΕΚ

Στον πιο δυνατό φιλικό αγώνα της επί αγγλικού εδάφους, η ΑΕΚ ηττήθηκε στο «Γκούντισον Παρκ» από την Έβερτον με 4-1.

Μόλις στο πρώτο λεπρό ο Νέισμιθ «ταλαιπώρησε» τους Μπουγαΐδη και Κοντοέ και άνοιξε το σκορ. Η Ένωση ισοφάρισε στο 7΄ με τον Φούντα, όταν ύστερα από σέντρα του Λαγού με εν κινήσει σουτ έστειλε τη μπάλα πρώτα στο αριστερό δοκάρι και από εκεί στα δίχτυα του Χάουαρντ. Στο 15΄ και το 30΄ όμως ο Νέισμιθ «χτύπησε» ξανά κάνοντας χατ-τρικ και ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-1. Πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, ο Φούντας τραυματίστηκε και αποχώρησε.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ θέλησε να παίξει και να πιέσει από πιο ψηλά, όμως και πάλι είχε πρόβλημα στη δημιουργία. Οι γηπεδούχοι, πάλι, έριξαν το ρυθμό τους, αλλά ακόμη κι έτσι κατόρθωσαν να σημειώσουν ακόμη ένα γκολ, με φάουλ του Χίμπερτ στο 53΄, που έμελλε να είναι το τελευταίο στον αγώνα.