Κυριακή, 12 Αυγούστου 2012 01:46

Ολυμπιακοί Αγώνες: «Χρυσή» αλά... ΝΒΑ η γυναικεία ομάδα μπάσκετ των ΗΠΑ

Στα "χνάρια" των συναθλητών τους που στελεχώνουν την ανδρική ομάδα μπάσκετ των ΗΠΑ βάδισαν στη διάρκεια του Ολυμπιακού τουρνουά οι αθλήτριες των Ηνωμένων Πολιτειών.

Στον τελικό, με αντίπαλο τη Γαλλία, οι Αμερικανίδες νίκησαν εύκολα με 86-50 και πανηγύρισαν το πέμπτο συνεχές και συνολικά έβδομο χρυσό στη διοργάνωση, που ταυτόχρονα ήταν το ένατο στο άθροισμα των αμερικανικών μεταλλίων. Συγκεκριμένα, οι ΗΠΑ κατέκτησαν το χρυσό το 1984, 1988, 1996, 2000, 2004, 2008 και 2012, το ασημένιο το 1976 και το χάλκινο το 1992, ενώ από την πλευρά της η γαλλική ομάδα έφτασε για πρώτη φορά στην ιστορία της σε Ολυμπιακό μετάλλιο.

Κορυφαία της νικήτριας ήταν η Πάρκερ (21 πόντοι, 11 ριμπάουντ), ενώ οι Γκρουντά και Λόσον-Ουέιντ σημείωσαν από 12 πόντους για τη Γαλλία. Το χαμηλό ποσοστό ευστοχίας, τα λάθη από την πίεση και η αδυναμία στα ριμπάουντ έφεραν τη Γαλλία πίσω στο ημίχρονο με 12 πόντους (37-25), για να ακολουθήσει ένα εξαιρετικό 3ο δεκάλεπτο από τη «χρυσή» ομάδα του Τζίνο Οριέμα. Οι ΗΠΑ έτρεξαν ένα σερί 26-12, προηγήθηκαν με 63-37 και ουσιαστικά τελείωσαν τον αγώνα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους, αφού η διαφορά ανέβαινε συνεχώς για να φτάσει στο +36 με τη λήξη.