Σάββατο, 22 Σεπτεμβρίου 2012 22:02

Μπάσκετ: Είχε...Πάνκο ο Παναθηναϊκός

Ο Άντι Πάνκο έκανε τη διαφορά και ο Παναθηναϊκός νίκησε 78-68 τον ΑΓΟΡ, στο πλαίσιο της 2ης ημέρας του τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης».

Με 24 πόντους ο Αμερικανός δικαιολόγησε εν μέρει γιατί αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης του ισπανικού πρωταθλήματος την προηγούμενη περίοδο. Δεν ήταν καλός ο Παναθηναϊκός στο σημερινό τεστ, παρ' όλα αυτά ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο μέρος και έφτασε στη νίκη επί των διοργανωτών. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης με 12 πόντους και ο Κίτσεν με 11 έπαιξαν καθοριστικό ρόλο.

Οι Κρητικοί ήταν καλύτερο στα πρώτα 20 λεπτά, διάστημα στο οποίο είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια των δύο περιόδων (38-36 το ημίχρονο). Από κει και πέρα, όμως, οι «πράσινοι» βελτίωσαν την άμυνά τους κι άρχισαν να παίρνουν διαφορά στο σκορ, η οποία έφτασε και τους 12 πόντους (53-41). Το Ρέθυμνο πλησίασε και πάλι λίγο πριν τη λήξη (66-70), αλλά με τρία διαδοχικά καλάθια από Ούκιτς, Πάνκο και Σχορτσανίτη, ο Παναθηναϊκός έφτασε στη νίκη (78-68). Κορυφαίος των Κρητικών ήταν ο Πετγουέι με 15 πόντους.

Αύριο το απόγευμα στις 6:30 οι «πράσινοι» θα αντιμετωπίσουν τον Πανιώνιο, ενώ νωρίτερα (16:30), το Ρέθυμνο θα παίξει με τον Απόλλωνα Πατρών.