Πέμπτη, 18 Οκτωβρίου 2012 23:59

Ευρωλίγκα: Πρώτη νίκη για Παναθηναϊκό, 78-76 την Καντού

Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε στο ΟΑΚΑ την πρώτη νίκη του στην εφετινή Ευρωλίγκα, καθώς στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου νίκησε την ιταλική Καντού με 78-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 44-43, 61-55, 78-76

Όπως δείχνει το τελικό αποτέλεσμα, ο αγώνας ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του και κρίθηκε, ουσιαστικά, χάρις στο ξέσπασμα των γηπεδούχων περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη. Τότε, δύο τρίποντα από τους Πάνκο και Μασιούλις «άνοιξαν» τη διαφορά (76-68) και έδωσαν αυτοπεποίθηση στους «πράσινους», έστω και αν η Καντού πλησίασε στο καλάθι δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 11-6 στο 4΄, αλλά οι Ιταλοί είχαν απαντήσεις με τα μακρινά σουτ των Αραντόρι, Μαρκοϊσβίλι, Λέινεν και ισοφάρισαν (15-15) στο 7΄, για να λήξει η πρώτη περίοδος 23-17 χάρις σε ένα ξέσπασμα των Διαμαντίδη και Τσαρτσαρή. Το αγωνιστικό σκηνικό διαφοροποιήθηκε όμως λίγο αργότερα, καθώς οι παίκτες του Τρινκέρι επέβαλαν το ρυθμό τους, έτρεξαν στον αιφνιδιασμό και στο 16΄ προσπέρασαν με 36-32. Η είσοδος του Μπράμος, όμως, βελτίωσε την άμυνα των γηπεδούχων, ο Σχορτσιανίτης κέρδιζε συνεχώς φάουλ, μετέτρεπε τις βολές σε πόντους (6/6) και κάπως έτσι η ομάδα του Πεδουλάκη έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με βραχεία κεφαλή (44-43).

Κάπως έτσι κύλησε και η τρίτη περίοδος, με τον Παναθηναϊκό να είναι στο +6 με τη λήξη της (61-55). Το «μπλακ άουτ», όμως, που ακολούθησε στο τέταρτο δεκάλεπτο επέτρεψε στην Καντού να τρέξει ένα σερί 9-0, να προηγηθεί με 63-61 και με μια βολή του Αραντόρι, από τεχνική ποινή στον Διαμαντίδη, να ισοφαρίσει 66-66 στο 37΄, για να ακολουθήσει η εξέλιξη που προαναφέρθηκε. Ως γενικό συμπέρασμα, ο Παναθηναϊκός και σε αυτό τον αγώνα είχε διακυμάνσεις στην απόδοσή του, ενώ είναι φανερό πως υστερεί στην περιφερειακή άμυνα. Ο Σχορτσιανίτης (19 πόντοι) αποδεικνύεται σταθερά αξιόπιστος, αλλά η διαφαινόμενη έλλειψη εναλλακτικής λύσης στους ψηλούς δημιουργεί προβλήματα, που γίνονται ολοφάνερα όταν ο «Σόφο» κάθεται στον πάγκο.