Σάββατο, 20 Οκτωβρίου 2012 17:42

Μπάσκετ Α1: Πρώτη νίκη ο Πανελευσινιακός

Την «παρθενική» του νίκη στην Α1 μπάσκετ πέτυχε σήμερα ο Πανελευσινιακός, που επικράτησε της Καβάλας στο κλειστό του Περιστερίου με 87-74, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο μέρος (44-43 υπέρ των γηπεδούχων), αλλά μετά το 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι άρχισαν σιγά-σιγά να παίρνουν σημαντική διαφορά στο σκορ, η οποία περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος έφτασε στο +17 (81-64).

Ο Λιακόπουλος με 18 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Ραϊβιο με 15 πόντους και Παπανικολάου με 13. Ο Μίτροβιτς με 16 πόντους και ο Κόλεμαν με 17 ήταν αυτοί που διασώθηκαν από την Καβάλα, η οποία υπέστη τη δεύτερη διαδοχική της ήττα και το μέλλον του Κρις Χουγκάζ διαγράφεται δυσοίωνο.