Τετάρτη, 14 Νοεμβρίου 2012 21:02

Μπάσκετ: Δεύτερη ήττα για Πανιώνιο στο EuroCup

Στο ελληνικό πρωτάθλημα παραμένει αήττητος ύστερα από πέντε αγώνες, στην Ευρώπη όμως η κατάσταση εξελίσσεται διαφορετικά για τον Πανιώνιο, με τους «κυανέρυθρους» να χάνουν απόψε στο κλειστό του Ελληνικού από την πολωνική Ζιέλονα Γκόρα με 76-70, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής στο EuroCup.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 23-42, 45-58, 70-76

Οι Πολωνοί σημείωσαν την πρώτη νίκη τους στη διοργάνωση, ενώ οι «κυανέρυθροι» υπέστησαν τη δεύτερη ήττα τους. Πρώτος σκόρερ του Πανιωνίου, οι παίκτες του οποίου υπέπεσαν σε 18 λάθη, ήταν ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς με 16 πόντους, ενώ από τους Πολωνούς ξεχώρισε ο Ουόλτερ Χοτζ με 19. Η άμυνα των φιλοξενούμενων κράτησε τον Πανιώνιο στους 5 πόντους για 9 λεπτά, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει με σχεδόν νταμπλ σκορ (42-23).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος προσπάθησε πολύ, αλλά ο Γιάνκοβιτς δεν είχε συμπαραστάτη στην επίθεση κι έτσι η μεγάλη διαφορά που είχε αποκτήσει από νωρίς η Ζιέλονα Γκόρα δεν κατέστη δυνατόν να ανατραπεί.