Κυριακή, 18 Νοεμβρίου 2012 11:07

NBA: Εντυπωσιάζει το Μέμφις

Το Μέμφις συνεχίζει να εντυπωσιάζει, καθώς οι Γκρίζλις νίκησαν τα ξημερώματα τους Μπόμπκατς στη Σάρλοτ με 94-87 και έφτασαν τις οκτώ σερί επιτυχίες στο πρωτάθλημα, έχοντας το καλύτερο ρεκόρ.

Πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων και του αγώνα ήταν ο Μάικ Κόνλεϊ με 20 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Ζακ Ράντολφ (18 πόντοι και 12 ριμπάουντ), ο οποίος έχει πετύχει «νταμπλ νταμπλ» και στους εννέα εφετινούς αγώνες της ομάδας.

Η Γιούτα νίκησε τους Ουίζαρντς στην Ουάσινγκτον με 83-76 και τους υποχρέωσε στην όγδοη σερί ήττα τους από το ξεκίνημα της σεζόν. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Αλ Τζέφερσον, που πέτυχε τους 17 από τους 21 πόντους του στο τρίτο δωδεκάλεπτο. Οι «μάγοι» μετρούν ρεκόρ 0-8 στο ξεκίνημα της χρονιάς για δεύτερη διαδοχική αγωνιστική περίοδο.

Την πέμπτη συνεχή νίκη τους στο NBA πέτυχαν οι Λος Άντζελες Κλίπερς, που κατέβαλαν στην «Πόλη των Αγγέλων» την αντίσταση του Σικάγο με 101-80. Κορυφαίος των γηπεδούχων, που προηγούνται στην Περιφέρεια του Ειρηνικού με 7 νίκες-2 ήττες, ήταν ο Μπλέικ Γκρίφιν, που σημείωσε τους 12 από τους συνολικά 26 πόντους του στα τελευταία 6 λεπτά, ενώ «κατέβασε» και 10 ριμπάουντ. Η επίδοση (7-2) είναι η καλύτερη της ομάδας σε 9 αγώνες μετά τη σεζόν 2005-06, όταν οι Κλίπερς είχαν 9 νίκες στα πρώτα 11 παιχνίδια τους.

Με επιμέρους σκορ 22-2 στο πρώτο ημίχρονο, οι Σπερς έφτασαν εύκολα στη νίκη 126-100 επί του Ντένβερ στο Σαν Αντόνιο. Τα «σπιρούνια» είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με κορυφαίο τον Μανού Τζινόμπιλι, που ήρθε από τον πάγκο και πέτυχε 20 πόντους. Πρώτος σκόρερ των Νάγκετς ήταν ο Ντανίλο Γκαλινάρι με 15 πόντους, ενώ ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε για 18 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα με απολογισμό 2 πόντους (1/3 δίποντα), 2 ριμπάουντ και 1 λάθος.

Οι Σέλτικς νίκησαν 107-89 το Τορόντο στη Βοστώνη, με τον Τζέισον Τέρι να είναι πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με 20 πόντους και τον Ραζόν Ρόντο να μοιράζει 20 ασίστ για τους «πράσινους», αυξάνοντας στα 33 παιχνίδια το σερί του με τουλάχιστον 10 τελικές πάσες ανά αγώνα.

Το Ντάλας υποχρέωσε τους Καβαλίερς στην πέμπτη διαδοχική ήττα τους, καθώς επιβλήθηκε 103-95 στο Κλίβελαντ. Ο Ο Τζέι Μέιο σημείωσε 19 πόντους για τους Μάβερικς και ο Κρις Κάμαν τον ακολούθησε σε απόδοση με απολογισμό 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και έξι κοψίματα (ρεκόρ σεζόν). Στο αντίπαλο «στρατόπεδο», ο Κάιρι Ίρβινγκ ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 26 πόντους, αλλά δεν κατέγραψε στη στατιστική του ριμπάουντ ή ασίστ σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Τέλος, το Μαϊάμι νίκησε 97-88 τους Σανς στο Φοίνιξ, πανηγύρισε τη δεύτερη διαδοχική επιτυχία του και υποχρέωσε τους «ήλιους» στην τρίτη σερί ήττα τους. Κορυφαίος των Χιτ ήταν ο Κρις Μπος με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο ΛεΜπρόν Τζέιμς, που είχε ενοχλήσεις στο στομάχι, πρόσθεσε 21 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα αποτελέσματα: Βοστώνη-Τορόντο 107-89, Ουάσινγκτον-Γιούτα 76-83, Σάρλοτ-Μέμφις 87-94, Κλίβελαντ-Ντάλας 95-103, Μιλγουόκι-Νέα Ορλεάνη 117-113, Σαν Αντόνιο-Ντένβερ 126-100, Λ.Α. Κλίπερς-Σικάγο 101-80, Φοίνιξ-Μαϊάμι 88-97.