Πέμπτη, 22 Νοεμβρίου 2012 23:39

Ευρωλίγκα: Θρίαμβος του Ολυμπιακού επί της Εφές

Πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση, ο Ολυμπιακός συνέτριψε στο ΣΕΦ με 75-53 την Αναντολού Εφές στο ντέρμπι του 3ου ομίλου της Ευρωλίγκας και έμεινε μόνος στη δεύτερη θέση, υποχρεώνοντας τους Τούρκους στην τρίτη ήττα τους, ενώ εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση στο Top 16.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 35-26, 59-42, 75-53

Ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στην κάλυψη της διαφοράς των 26 πόντων με την οποία είχαν ηττηθεί στην Πόλη (72-98), αλλά έχασαν το καθοριστικό σουτ λίγο πριν τη λήξη, με το σκορ στο +24 υπέρ τους. Μετά την «βροντώδη» πιστοποίηση της αγωνιστικής ανόδου τους, με τις νίκες στο Μιλάνο, τη Βιτόρια και την αποψινή, οι «ερυθρόλευκοι» βάζουν πλέον πλώρη για την πρώτη θέση του ομίλου τους.

Η άμυνα ζώνης των Τούρκων προκάλεσε αρχικά μια «ασφυξία» στον Ολυμπιακό, επιτρέποντας στην Εφές να προηγηθεί 15-10 στο 6ο λεπτό. Με τον Παπανικολάου όμως να δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης και τους Πρίντεζη, Χάινς να κυριαρχούν κάτω από τα καλάθια, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 13-5 και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 23-20.

Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Μπαρτζώκα δίδαξαν στους φιλοξενούμενους τη «ραψωδία της άμυνας». Με ασφυκτική πίεση στην περιφέρεια, περιόρισαν τα ατού της Εφές (Φάρμαρ, Ερντέν, Λούκας), εγκλώβισαν τους Τούρκους και τους άφησαν για περίπου 8 λεπτά με έναν πόντο (35-21 στο 18)!

Η μείωση της διαφοράς στο -4 (35-31) ήταν η τελευταία αναλαμπή, πριν το «καντήλι» της ομάδας του Οκτάι Μαχμούτι μείνει χωρίς λάδι και φιτίλι. Με πρωταγωνιστή και πάλι τον Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός μετέτρεψε το 40-35 σε 51-35 στο 26΄, για να φτάσει η διαφορά στο +21 (58-37) στο 28΄, με το τρίτο τρίποντο του Παπανικολάου σε αυτό το διάστημα.

Η νίκη, πλέον, είχε «κλειδώσει» και στόχος στο διάστημα που απέμενε ήταν η υπερκάλυψη της διαφοράς του πρώτου αγώνα. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο +24 2 λεπτά πριν τη λήξη (73-49), διατήρησε αυτή τη διαφορά ακόμη και στα 33΄΄ πριν τη λήξη, αλλά δύο καλάθια του Σαβάνοβιτς απέτρεψαν το οριστικό «νοκ άουτ» της Εφές.