Σάββατο, 01 Δεκεμβρίου 2012 19:20

Μπάσκετ: Νικητής ο ΠΑΟΚ στο ντέρμπι με το Ρέθυμνο

Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε στην Πυλαία απέναντι στο Ρέθυμνο, αλλά κατόρθωσε να σημειώσει την πέμπτη συνεχή νίκη στην Α1 καθώς επιβλήθηκε στην παράταση του κρητικού συλλόγου με 91-85, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 38-33, 56-51, 76-76 (κ.δ.), 91-85 (παράταση)

Στο 6΄ το Ρέθυμνο προηγήθηκε 11-5 και στο 14΄ 27-22, αλλά οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα πέντε πόντων (38-33). Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +7 (58-51) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά ένα σερί 9-0 του Ρεθύμνου το έφερε μπροστά με 60-58. Ο ΜακΓκράθ με τρίποντο ισοφάρισε σε 76-76 για τον ΠΑΟΚ και έστειλε τον αγώνα στην παράταση, εκεί όπου ο «Δικέφαλος» αποδείχθηκε αποτελεσματικότερος και προηγήθηκε 89-85, με νέο τρίποντο του ΜακΓκράθ. Ο Αγγελόπουλος αστόχησε έξω από τα 6.75μ. για τον ΑΓΟΡ, ο ΜακΓκράθ κέρδισε ριμπάουντ και φάουλ (από τον Καλλινικίδη) και με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.