Κυριακή, 02 Δεκεμβρίου 2012 14:55

Μπάσκετ: «Πετάει» από νίκη σε νίκη ο Ικαρος

Ο Ίκαρος Καλλιθέας πανηγύρισε την τρίτη συνεχή νίκη και συνολικά πέμπτη στο εφετινό πρωτάθλημα της Α1, επικρατώντας στο κλειστό της Γλυφάδας με 86-66 του Κολοσσού Ρόδου, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 36-30, 57-46, 86-66

Ανεβάζοντας θεαματικά το ποσοστό τους έξω από τη γραμμή των 6.75 στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι, έχοντας καλύψει με την ευστοχία τους την αδυναμία στην οργάνωση και τα ριμπάουντ.

Στην τρίτη περίοδο ο Ίκαρος... απογειώθηκε. Με ένα σερί 13-3 εκτόξευσε τη διαφορά στο +16 (49-33 στο 26΄) και «τελείωσε» το παιχνίδι, αφού η ομάδα του «σμαραγδένιου νησιού» δεν κατόρθωσε να ανακάμψει πέρα από τη μείωση του σκορ στο 59-52 (32΄). Οι μετέπειτα νικητές είχαν πάντως μια άτυχη στιγμή στο 24ο λεπτό, όταν τραυματίστηκε ο Αλέξης Κυρίτσης («γύρισε» το πόδι του) και αναγκάστηκε να εγκαταλείψει τον αγώνα.