Κυριακή, 09 Δεκεμβρίου 2012 13:47

Μπάσκετ Α1 Ανδρών: Δύσκολη νίκη ο Κολοσσός Ρόδου επί του ΚΑΟΔ

Με καλή απόδοση στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός Ρόδου κατάφερε να πάρει μια καλή διαφορά, η οποία του επέτρεψε να φτάσει στη νίκη με 82-76 επί του ΚΑΟΔ, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α1.

Οι Δραμινοί στάθηκαν πάρα πολύ καλά στο παιχνίδι και στις δύο πρώτες περιόδους ήταν καλύτεροι...στα σημεία των γηπεδούχων. Έκλεισαν, μάλιστα, προηγούμενοι το πρώτο μέρος με...βραχεία κεφαλή (37-36), αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός «πάτησε γκάζι» και με επιμέρους σκορ 24-15 πήρε προβάδισμα οκτώ πόντων (60-52). Στο τελευταίο 10λεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντέξουν την πίεση του ΚΑΟΔ και να φτάσουν στην 4η εφετινή τους νίκη, ενώ για την ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη ήταν η 6η ήττα σε 9 αγώνες.

Καλαμπόκης και Χάτεν με 23 και 22 πόντους αντίστοιχα ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ από την ομάδα της Δράμας οι Μίτσελ και Κακαρούδης πέτυχαν από 13 πόντους ο καθένας.