Κυριακή, 16 Δεκεμβρίου 2012 17:47

Μπάσκετ: Κολοσσός ήταν το Περιστέρι

Με μια πολύ σημαντική νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του για το 2012 το Περιστέρι. Η ομάδα των δυτικών προαστίων επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου στο κλειστό της οδού Τζον Κένεντι με 91-89 στην παράταση, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής στην Α1 και πήρε μια μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 34-44, 62-62, 78-78 (κ.δ.), 91-89 (παράταση)

Η ομάδα της Ρόδου, που διατήρησε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, προηγούνταν με 6 πόντους δυόμισι λεπτά πριν τη λήξη, αλλά το Περιστέρι με πολύ πάθος και πείσμα κατόρθωσε να οδηγήσει τον αγώνα στην παράταση, ισοφαρίζοντας σε 78-78.

Έκτοτε το παιχνίδι πήγε πόντο-πόντο. Ο Καλαμπόκης είχε 2/2 βολές για το 89-88 υπέρ της ομάδας του 15΄΄ πριν τη λήξη, αλλά ο Ντουάιτ Θορν θυμήθηκε το ματς με τον Απόλλωνα Πάτρας και με ένα καταπληκτικό τρίποντο, δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.