Πέμπτη, 27 Δεκεμβρίου 2012 23:19

Ευρωλίγκα: Ενα δεκάλεπτο κόστισε την ήττα στον Ολυμπιακό

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη β΄ φάση της Ευρωλίγκας ο Ολυμπιακός, υποκύπτοντας στη Βιτόρια απέναντι στην Κάχα Λαμποράλ με 74-82. Οι πρωταθλητές Ευρώπης προηγήθηκαν στο ημίχρονο, «πλήρωσαν» όμως την «κακή» τους τρίτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 40-44, 67-55, 82-74

Τον πρωταθλητή Ευρώπης «εκτέλεσε» ο Πολωνός σέντερ Ματσέι Λάμπε, που τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους καθώς η αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού δεν κατόρθωσε να τον περιορίσει.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι ενθουσιώδεις γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 13-4, όμως ο οίστρος του Σπανούλη (9 συνεχείς πόντοι) επέτρεψε στην πειραϊκή ομάδα να τρέξει ένα σερί 20-4 και να προσπεράσει με 24-17. Με τρίποντα των Λο, Αντιτς και Περπέρογλου ο Ολυμπιακός συντηρούσε ένα καλό προβάδισμα, όμως οι παίκτες της Κάχα (Σαν Εμετέριο και Μπιέλιτσα) βρήκαν το χέρι τους έξω από τα 6.75μ. και οι Βάσκοι μείωσαν στους 4 πόντους στο ημίχρονο.

Η τρίτη περίοδος υπήρξε «εφιαλτική» για τους φιλοξενούμενους. Η «έκρηξη» του Λάμπε, που πέτυχε με το ξεκίνημα 9 συνεχόμενους πόντους, έφερε την Κάχα στο +4 (54-50) στο 25΄. Ο ρους της αναμέτρησης είχε πλέον αλλάξει. Ο Ολυμπιακός έκανε πολλά λάθη, έχανε τα ριμπάουντ και υστερούσε στην οργάνωση, με αποτέλεσμα στο 30΄ το ταμπλό να γράφει 67-55 για την ισπανική ομάδα.

Με τρία διαδοχικά τρίποντα (Σπανούλης, Άντιτς, Παπανικολάου) στις αρχές της τέταρτης περιόδου οι παίκτες του Μπαρτζώκα μείωσαν σε 72-64, αλλά... αντίδοτο για τον Λάμπε δεν υπήρχε και η Κάχα Λαμποράλ ουδέποτε απειλήθηκε έως τη λήξη του αγώνα.