Πέμπτη, 24 Φεβρουαρίου 2011 06:23

Champions League: Αλωσε το Μεάτσα η Μπάγερν

Με σκόρερ τoν Γκόμεζ στις καθυστερήσεις η Μπάγερν Μονάχου έφυγε νικήτρια από το «Τζουζέπε Μεάτσα» με 0-1 και απειλεί να αφήσει την περσινή θριαμβεύτρια του Champions League έξω από τους «16».

Οι Βαυαροί πήραν εκδίκηση για την ήττα τους στον περσινό τελικό και με μια εμφάνιση βγαλμένη από τα μπλοκάκια του Λουίς Φαν Χάαλ δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν αυτό που ήθελαν.

Σε όλη τη διάρκεια του 90λεπτου ήλεγχαν το ρυθμό και πριν ανοίξουν το σκορ είχαν δυο δοκάρια με κεφαλιά του Ριμπερί στο 24' και μακρινό σουτ του Ρόμπεν στο 55'. Στα τελευταία λεπτά έδωσαν χώρο στους Μιλανέζουνς, αλλά μια αντεπίθεση τους έφτανε για να κάνουν τη ζημιά. Ο Ρόμπεν έκανε το μακρινό σουτ, ο Ζούλιο Σέζαρ απέκρουσε αδύναμα και ο Γκόμεζ στην επαναφορά έγραψε το τελικό 1-0.

«Λευκή» ισοπαλία ήταν το αποτέλεσμα του άλλου παιχνιδιού της βραδιάς μεταξύ της Μαρσέιγ και της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Βελοντρόμ.

Και οι δυο αντίπαλοι κοίταξαν να προφυλάξουν κυρίως τα μετόπισθέν τους και όχι να πετύχουν κάποιο τέρμα, με αποτέλεσμα το θέαμα να κυμανθεί σε πολύ μέτρια επίπεδα.