Δευτέρα, 27 Ιουνίου 2011 17:40

Γουίμπλετον: Αποκλείστηκε η Σερένα Γουίλιαμς

Η Σερένα Γουίλιαμς δεν θα καταφέρει να υπερασπιστεί τον περσινό τίτλο της στο Γουίμπλετον, καθώς στον τέταρτο γύρο του τουρνουά γνώρισε την ήττα από την Μάριον Μπαρτόλι με 2-0 σετ.

Η Αμερικανίδα τενίστρια και τέσσερις φορές νικήτρια στα λονδρέζικα κορτ προερχόταν από μια πολύ άσχημη περιπέτεια με την υγεία της, που κράτησε πολλούς μήνες, καθώς από μια μόλυνση σε μια πληγή κόντεψε να χάσει το πόδι της. Εν τέλει κατάφερε όχι μόνο να ξεπεράσει το πρόβλημα αυτό, αλλά και να δώσει το «παρών» στο Γουίμπλετον. Όχι, όμως, ως φαβορί.

Η Γαλλίδα αντίπαλός της και φιναλίστ του τουρνουά το 2007 λύγισε την αντίστασή της, φτάνοντας στη νίκη μετά από δυο πολύ δυνατά σετ, εκ των οποίων το δεύτερο κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η Γουίλιαμς κατάφερε να αμυνθεί με επιτυχία σε τέσσερα ματς-πόιντ της Μπαρτόλι, στο πέμπτο όμως δεν κατάφερε να αντισταθεί στο σερβίς της 27χρονης Γαλλίδας.