Τετάρτη, 26 Οκτωβρίου 2011 23:35

Primera Division: Πάντα πρώτη η Λεβάντε

Η Λεβάντε απέδειξε απόψε γιατί είναι στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος μετά από 9 αγώνες.

Βρέθηκε να χάνει στην έδρα της 1-0 από τη Σοσιεδάδ στο ημίχρονο, προηγήθηκε 2-1 στο δεύτερο μέρος και στο 86΄ οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 2-2.

Ο Σουάρες, όμως, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε το 3-2, χαρίζοντας την τεράστια νίκη στους γηπεδούχους, οι οποίοι ανεξάρτητα από τα υπόλοιπα παιχνίδια της 10ης αγωνιστικής (η πρεμιέρα θα διεξαχθεί τον Ιανουάριο) απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής (23 βαθμούς).

Μεγάλη νίκη στην προσπάθεια που κάνει για την αποφυγή του υποβιβασμού πέτυχε η Ράγιο Βαγεκάνο επί της Μάλαγα με 2-0 (Μποτέλιο, Ταμούδο οι σκόρερ), ενώ η Βαλένθια με γκολ του Αλμπα πήρε τεράστιο εκτός έδρας «τρίποντο» επί της Σαραγόσα με 1-0.

Από δύο γκολ πέτυχαν οι Γκουίθα και Ιμπραχίμα στη Μαδρίτη, με τη Χετάφε να παραχωρεί ισοπαλία 2-2 στην Οσασούνα.