Παρασκευή, 04 Νοεμβρίου 2011 23:42

Euroleague: Έκανε το 3Χ3 ο Παναθηναϊκός με τη Ζαλγκίρις

Με σεμιναριακό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο οι «πράσινοι» επικράτησαν 92-75 της Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΟΑΚΑ, έκαναν το 3Χ3 στο Β' όμιλο της Euroleague, παρέμειναν στην κορυφή με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Τα πολύ καλά ποσοστά στα σουτ δύο και τριών πόντων, σε συνδυασμό με τις βιαστικές και άστοχες ενέργειες των «πρασίνων» επέτρεψαν στους παίκτες του Τριφούνοβιτς να έχουν τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο μέρος, όπου και προηγήθηκαν με 42-38.

Οι γηπεδούχοι σοβαρεύτηκαν στο τρίτο 10λεπτο και παίζοντας πολύ καλή άμυνα δέχτηκαν μόλις 13 πόντους, ενώ πέτυχαν 26, οπότε έφυγε το άγχος και απέδωσαν εξαιρετικό μπάσκετ. Στην τελευταία περίοδο η ελληνική ομάδα «πάτησε γκάζι», έφτασε τη διαφορά ακόμη και στο +19 (81-62), φτάνοντας στο τελικό 92-75 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς από τους οπαδούς της.

Γι' άλλη μια φορά ο Δημήτρης Διαμαντίδης ήταν ο κορυφαίος παίκτης του Παναθηναϊκού με 16 πόντους, 14 πέτυχε ο Μπατίστ, ενώ από 13 οι Λόγκαν και Βουγιούκας.

Ο Σόνι Γουίμς με 21 πόντους ήταν μακράν ο κορυφαίος παίκτης της λιθουανικής ομάδας.