Πέμπτη, 01 Δεκεμβρίου 2011 06:09

Euroleague: Ανετα την ΚΚ Ζάγκρεμπ ο Παναθηναϊκός

Το εισιτήριο για το Top 16 της Euroleague εξασφάλισε ουσιαστικά χθες το βράδυ ο Παναθηναϊκός, μετά την 5η νίκη του στη διοργάνωση, αυτή την φορά επί της ΚΚ Ζάγκρεμπ με 94-76.

Το «τρίποντο» αυτό προήλθε για τους «πράσινους» μετά από την εξαιρετική τους εμφάνιση από τα μισά περίπου της 3ης περιόδου, όταν μετέτρεψαν το εις βάρος τους 55-58 σε 70-60! Με όπλο την άμυνα στο δεύτερο μέρος (στο πρώτο η ομάδα του Ομπράντοβιτς δέχτηκε 50 πόντους) και την καλύτερη εφετινή εμφάνιση του Μάικλ Μπατίστ (σταμάτησε στους 18 πόντους), το «τριφύλλι» έφτασε στη νίκη, που του δίνει το δικαίωμα να σκέφτεται από τώρα την κλήρωση της επόμενης φάσης.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Κροάτες κατάφεραν να «τιμωρήσουν» τον τραγικό στην άμυνα Παναθηναϊκό και να προηγηθούν με 50-49. Ξεκίνησαν καλά και το τρίτο 10λεπτο, όπου προηγήθηκαν με 58-55, αλλά από κει και ύστερα οι παίκτες του Ομπράντοβιτς συνήλθαν και επί μέρους σκορ 24-4 έφτασαν στη νίκη.

Στα άλλα ματς του Β΄ ομίλου, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με τρίποντο του Μίλος Τεόντοσιτς λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, νίκησε στη Γερμανία τη Μπάμπεργκ με 81-78 και διατήρησε το αήττητο (7Χ7) στη διοργάνωση.

Μεγάλη νίκη πέτυχε και η Ζαλγκίρις Κάουνας επί της Μάλαγα με 67-65.