Πέμπτη, 08 Δεκεμβρίου 2011 23:49

Euroleague: Βήμα πρόκρισης στο Top 16 ο Ολυμπιακός

Σημαντικό βήμα πρόκρισης στην φάση των «16» της Euroleague έκανε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε της Κάχα Λαμποράλ με 84-82, ισοφαρίζοντας τη διαφορά του -2 του πρώτου αγώνα στην Ισπανία (81-79), αν και προηγήθηκε 84-77 περίπου 10 δεύτερα πριν το τέλος.

Κορυφαίος σε ένα ακόμη παιχνίδι για τους Πειραιώτες ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 21 πόντους, ενώ καθοριστική ήταν και η συμβολή των Παπανικολάου, Πρίντεζη και Χάινς με 12 και 11 πόντους οι δύο τελευταίοι, αντίστοιχα. Από την Κάχα ο Μίρσα Τελέτοβιτς και μετά…το χάος. Ο κορυφαίος σκόρερ της Euroleague τελείωσε τον αγώνα με 32 πόντους.

Καλύτερη ήταν η Κάχα Λαμποράλ στο πρώτο 10λεπτο, διάστημα στο οποίο ξέφυγε ακόμη και με 10 πόντους (12-22 και 14-24), ωστόσο, στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός με καλάθια των Παπαδόπουλου και Σπανούλη μείωσε στο -7 (19-26), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Με ηγέτη τον Βασίλη Σπανούλη ο Ολυμπιακός ισοφάρισε γρήγορα 31-31 και πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 34-31 κι από κει και πέρα είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς. Εκλεισε το ημίχρονο στο +5 με καταπληκτικό τρίποντο του Πελεκάνου σχεδόν με την εκπνοή (41-36), ενώ παρά το γεγονός ότι ο Τελέτοβιτς επιχείρησε να «γυρίσει» το ματς στην 3η περίοδο με…εκνευριστικά τρίποντα, τελικά οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να προηγηθούν με 65-62.

Το ματς ήταν θρίλερ μέχρι το τέλος, με τους γηπεδούχους να διατηρούν την ψυχραιμία τους στα κρίσιμα σημεία και με καθοριστικά καλάθια από τον Κάιλ Χάινς έφτασαν στη μεγάλη νίκη.