Πέμπτη, 07 Ιανουαρίου 2010 22:32

Ευρωλίγκα: Έφες Πίλσεν - Ολυμπιακός 85-93

Με τον Μίλος Τεόντοσιτς να «κόβει» και να «ράβει» και δύο τρίποντα των Πεν και Τσίλντρες στην παράταση, ο Ολυμπιακός επικράτησε επί της Εφές Πίλσεν με 85-93.

Ο Ολυμπιακός είχε πριν από το τζάμπολ τσεκαρισμένη την παρουσία του στο ΤΟΡ 16 της διοργάνωσης, η Εφές Πίλσεν όχι, ωστόσο, δεν πήγε στην Κωνσταντινούπολη για να κάνει τη χάρη στην τουρκική ομάδα. Με την πρώτη θέση του β' ομίλου να παραμένει στο «τραπέζι» (σ.σ. αντίπαλος η Ουνικάχα, που έχει το ίδιο ρεκόρ, αλλά υστερεί των «ερυθρολεύκων» στην ισοβαθμία), στόχος δεν ήταν άλλος από την «άλωση» του Abdi İpekçi.

Τεόντοσιτς κερνούσε...

Κλέιζα και Τσίλντρες ήταν άπιαστοι στο ανοιχτό γήπεδο και με 8 και 4 πόντους αντίστοιχα στο πρώτο μισό της πρώτης περιόδου είχαν μπροστά τον Ολυμπιακό (4-10 στο 3'21'', 9-14 στο 5'55''). Ο Μίλος Τεόντοσιτς καθοδηγούσε με μαεστρία το παιχνίδι (βλ. 5 ασίστ μέχρι το 10'), ο γρήγορος ρυθμός βόλευε τους Πειραιώτες και όλα έμοιαζαν να κυλούν βάσει σχεδίου.

Όχι και στην άμυνα, όμως, αφού η Εφές Πίλσεν εκματελλεύτηκε σε μεγάλο βαθμό τους ελεύθερους χώρους στην περιφέρεια και με τον Πρέστον Σούμπερτ να έχει 3/4 τρίποντα ισοφάρισε 19-19 λίγο πριν «βγει» η περίοδος (21-19). Οι «ερυθρόλευκοι» άργησαν να διορθώσουν τα λάθη τους και γι' αρκετή ώρα η ομάδα του Εργκίν Αταμάν «φλέρταρε» με το προσπέρασμα, κάτι που κατάφερε στα μισά της δεύτερης περιόδου (31-26). Ένα 2-8 σερί με γρήγορες εκτελέσεις ξανάβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά με 33-35 και ένα ακόμη πιο γρήγορο 0-6 τον έστειλε στα αποδυτήρια με +6 (35-41).

...Τεόντοσιτς έπινε

Με την επανέναρξη της αναμέτρησης ο Τεόντοσιτς ανέλαβε πρωτοβουλίες και στο σκοράρισμα και με 8 από τους πρώτους 10 πόντους της ομάδος του «έγραψε» στο 25'19'' το 44-51. Πέντε λάθη σε σύντομο χρονικό διάστημα, η αστοχία και η αδυναμία να κρατηθούν εκτός πεδίου βολής οι Σμιθ και Πεκέρ έδωσαν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να επιστρέψουν στο σκορ (52-53), όμως, ένα κλέψιμο του Τεόντοσιτς, που «εξαργύρωσε» ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος, βοήθησαν το σύνολο του Παναγιώτη Γιαννάκη να «κλείσει» την τρίτη περίοδο προηγούμενος με 53-58.

Το προβάδισμα, πάντως, θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερο, όχι μόνο αν η άμυνα τα πήγαινε καλύτερα ή αλλά αν υπήρχε σταθερό χέρι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (βλ. 10/19β. μέχρι το 30').

«Τσάμπα» κόπος

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ντάνιελ Σαντιάγκο, αν και γέρικο σκαρί πια στα 33 χρόνια του, έφερε με 7 πόντους τον Ολυμπιακό σε δύσκολη θέση (66-61 στο 36'17''). Τσίλντρες και Βούιτσιτς βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι και το προβάδισμα ξανάλλαξε χέρια (66-73 στο 38'), ωστόσο, στα δύο τελευταία λεπτά το μυαλό «κόλλησε» και... παράταση. Ο Τεόντοσιτς έπειτα από κόψιμο του Τσίλντρες άφησε ανόητα τη μπάλα να περάσει εκτός, ο Σμιθ με τρίποντο μείωσε σε 72-73, ο Τεόντοσιτς «απάντησε» για το 72-76, αλλά η Εφές Πίλσεν βρήκε τις λύσεις για να ισοφαρίσει στα -28'' σε 76-76. Ο Τεόντοσιτς μπλέχτηκε μόνος του στην τελευταία επίθεση και η κανονική διάρκεια έληξε έτσι...

Μέσα του Πεν, μέσα και του Τσίλντρες

Η επιπλέον περίοδος έδωσε στην τουρκική ομάδα την ελπίδα πως θα παρακαλάει για ήττα της Λιέτουβος Ρίτας από την Ουνικάχα την τελευταία αγωνιστική, αλλά στο τέλος με αυτή έμεινε... Η πίεση δεν είχε το αποτέλεσμα που επιθυμούσε και με τον Σκούνι Πεν να δηλώνει «παρών» με τρίποντο στο -1'37'' (83-87) και τον Τσίλντρες λίγο αργότερα να τον μιμείται (83-89) το Abdi İpekçi «βουβάθηκε».

Πλέον, ο Ολυμπιακός με νίκη επί της Παρτιζάν στο ΣΕΦ την προσεχή Τρίτη θα βρεθεί ως πρώτος του β' ομίλου στην κλήρωση του ΤΟΡ 16 (18/1), με την Εφές Πίλσεν να θέλει νίκη δική της επί της Ορλεάν και ήττα της Λιέτουβος στη Λιθουανία για να του κάνει παρέα...

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 35-41, 53-58, 76-76, 85-93.