Κυριακή, 17 Ιανουαρίου 2010 20:47

Σούπερ Λίγκα-Επεισόδια σε Kαβάλα και Γιάννενα

Επεισόδια σημειώθηκαν στην Καβάλα, πριν την έναρξη της αναμέτρησης Καβάλα-Ολυμπιακός. Αρχικά στην πόλη, όπου οπαδοί των «ερυθρολεύκων» συγκρούστηκαν με αστυνομικές δυνάμεις, και στη συνέχεια στο γήπεδο «Ανθή Καραγιάννη», όπου οπαδοί των Πειραιωτών κινήθηκαν απειλητικά κατά φιλάθλων της γηπεδούχου ομάδας, κι ενώ οι αστυνομικές δυνάμεις στο γήπεδο ήταν ελάχιστες.

Σοβαρά επεισόδια σημειώθηκαν και στο γήπεδο «Ζωσιμάδες» των Ιωαννίνων, κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης μεταξύ του ΠΑΣ Γιάννινα και του Αρη, για την 18η ημέρα του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας. Στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης, κι ενώ οι Θεσσαλονικείς προηγούνταν με 1-0, οπαδοί των δύο ομάδων εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο και άρχισαν να συμπλέκονται, με τους ποδοσφαιριστές να βρίσκονται ανάμεσά τους και να προσπαθούν να τους χωρίσουν, διατρέχοντας κίνδυνο τραυματισμού. Ο διαιτητής Παππάς αποσύρθηκε για περίπου 15 λεπτά στα αποδυτήρια, μέχρι να ηρεμήσουν τα πνεύματα και να μπορέσει να συνεχιστεί ο αγώνας.