Τετάρτη, 27 Ιανουαρίου 2010 00:02

EuroCup: Μπανταλόνα - ¶ρης 74-72

Ο ¶ρης παρουσιάστηκε κακός στα πρώτα λεπτά και, παρά την αντεπίθεση ιδίως στην τρίτη περίοδο, δεν απέφυγε την ήττα στη Μπανταλόνα με 74-72 από τη Χοβεντούτ για την πρεμιέρα των «16» του EuroCup.

Η Μπανταλόνα έβαλε από τα μισά της πρώτης περιόδου την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ να κυνηγάει διψήφια διαφορά (17-6), η οποία στο 11' έφτασε και στους 18 πόντους (29-11), με τους Κλέι Τάκερ και Κρίσταπς Βάλτερς με 3/4 και 2/2 τρίποντα να είναι από τα κυριότερα προβλήματα στην άμυνα των «κιτρινόμαυρων».

Από την άλλη, ο ¶ρης δεν είχε σε καλή βραδιά τους Αμερικανούς τους, με τον ¶αρον Μάιλς να είναι ο μόνος που έφτανε με συνέπεια μέχρι το καλάθι (39-25 στο 15' με 9π. από τον 27χρονο γκαρντ.), αφού ο Τζέρεμι Ρίτσαρντσον (7π. μέχρι εκείνο το σημείο) έβρισκε σίδερο τις περισσότερες φορές.

Μόλις, πάντως, ήρθαν οι βοήθειες στο σκοράρισμα (βλ. Κλαρκ, Κακιούζης) η διαφορά άρχισε να μειώνεται, έστω κι αν αυτό δε σήμαινε μονοψήφιο αριθμό (45-35 στο 20').

Ο ¶ρης μπήκε με... άγριες διαθέσεις στην τρίτη περίοδο κι έδωσε από νωρίς στην Μπανταλόνα να καταλάβει πως η συνέχεια δε θα ήταν εξίσου εύκολη. Δύο γρήγορα τρίποντα από τους Κλαρκ και Κακιούζη έδωσαν το έναυσμα για την αντεπίθεση, ο Ρίτσαρντσον προσέφερε 7 πόντους και με σερί 4-15 ο ¶ρης πλησίασε στο 28' σε 56-54!

Ωστόσο, τα λάθη σε άμυνα κι επίθεση επέστρεψαν, δίνοντας την ευκαιρία στη Χοβεντούτ να «απάντησει» με 8-0 και στις αρχές της τέταρτης περιόδου να ξεφύγει με 64-54. Τα λάθη και οι κακές επιθετικά επιλογές δεν αποφεύχθηκαν από ελληνικής πλευράς, τα τρίποντα δεν βρήκαν ποτέ στόχο και με τους γηπεδούχους να μη χαρίζονται από τη γραμμή του φάουλ η αναμέτρηση πήγε μέχρι τα τελευταία λεπτά με μια διαφορά κοντά στους 10 πόντους να χωρίζει τις δύο ομάδες (72-61 στο 37').

Δύο βολές από τον Κλαρκ και μία καλή άμυνα από τον Νίκο Μπάρλο, που «εξαργυρώθηκε» με 2/2 βολές από τον Μάιλς, έφεραν τον ¶ρη να πλησιάσει στο 39' σε 72-67, διαφορά, όμως, την οποία η ισπανική ομάδα υπερασπίστηκε μέχρι τέλους (σ.σ. το τρίποντο του Κλαρκ στο τέλος για το 74-72 δεν «μέτρησε» απόψε, αλλά ίσως αποδειχθεί «χρυσό» στη συνέχεια), για να δώσει στο συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ μία «άνοστη» πρεμιέρα στους «16» του EuroCup και στον ίδιον τον Αμερικανοϊσραηλινό προπονητή την τρίτη ήττα τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον πάγκο της ομάδος.

Τα δεκάλεπτα: 26-11, 48-36, 62-54, 74-72

Χοβεντούτ (Αλόνσο): Τρίπκοβιτς 13 (2/7τρίπ.), Βάλτερς 6 (2), Μπογκντάνοβιτς 2, Μπουένο 10, Ερνάντεθ-Σονσέκα 9 (1), Νορέλ 2, Τόμας 4, Κοφί 9 (8ρ.), Εγένγκα 3, Τάκερ 11 (3/8τρίπ.), Φερνάντεθ 6 (6ρ.)

¶ρης (Μπλατ): Κλαρκ 16 (4/8τρίπ.), Μπετς 6, Ρίτσαρντσον 17 (2/9τρίπ., 5ρ.), Χατζηβρέττας 2, Ντικούδης, Σκορδίλης, Πάουνιτς 5 (1/4τρίπ., 5ρ.), Κακιούζης 11 (1/5τρίπ., 10ρ.), Μπάρλος 2, Μάιλς 13 (1).