Τετάρτη, 27 Ιανουαρίου 2010 23:19

Ευρωλίγκα: Παναθηναϊκός - Παρτιζάν 59-64

Ο Παναθηναϊκός είχε προετοιμαστεί για πάρτι, αλλά η Παρτιζάν του το χάλασε. Οι «πράσινοι» έσπασαν τα καλάθια στην τέταρτη περίοδο και ηττήθηκαν στο ΟΑΚΑ με 59-64 στην πρεμιέρα του ΤΟΡ 16.

Η απρόσμενη αυτή ήττα βγάζει εκτός δρόμου τους «πράσινους» και τους στερεί, για την ώρα, το... αυτονόητο, δηλαδή στο να είναι αυτοί εκείνοι που θα παλέψουν με την Μπαρτσελόνα (3η και 4η αγωνιστική) για την πρώτη θέση του ε' ομίλου. Χρόνος υπάρχει ακόμα, αλλά, πλέον, οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς βρίσκονται με σαφές μειονέκτημα στη «μάχη» της πρόκρισης.

Καλή άμυνα και σκόρερ Διαμαντίδης

Ο Παναθηναϊκός αρέσκεται στο να βγάζει γρήγορες επιθέσεις, με την καλή άμυνά του να του χαρίζει τις περισσότερες από αυτές. Απόψε στην πρώτη περίοδο παρότι είχε 6 κλεψίματα και μόλις 2 λάθη (έναντι 6 των αντιπάλων) δεν κατάφερε να τρέξει όπως ήθελε στο παρκέ. Τα φάουλ της Παρτιζάν όχι απλώς του στέρησαν το δικαίωμα αυτό, αλλά τον υποχρέωσαν να έχει χαραμίσει και 4 εύκολους πόντους (4/8β.).

Το τρίποντα έμπαιναν (4/6τρίπ. μέχρι το 10'), ωστόσο, οι αλλαγές στην άμυνα της Παρτιζάν δεν του έδιναν πολλά εύκολα σουτ. Αντιθέτως, έδωσε αρκετούς ελεύθερους χώρους, με τον Πέταρ Μπόζιτς να εκμεταλλεύεται ένα εξ αυτών και στο 5'38'' με τρίποντο να βάζει μπροστά την ομάδα του με 11-12.

Δύο απανωτά τρίποντα από τους Διαμαντίδη και Φώτση κι ένα alley-oop του πρώτου για τον τελευταίο φάνηκαν να «ξυπνούν» κάπως τους «πράσινους» (19-16 στο 7'40''). Ωστόσο, δύο βολές από τον Αλεκσάνταρ Ράσιτς κι ένα καλάθι από Μπο ΜακΚάλεμπ σε «νεκρό» χρόνο «έκλεισαν» την πρώτη περίοδο στο 22-20, «αχρηστεύοντας» εν μέρει τους 8 γρήγορους πόντους του Δημήτρη Διαμαντίδη, που δε συνηθίζει να σκοράρει συχνά τόσο νωρίς.

Και Χέισλιπ έχω...

Στην δεύτερη περίοδο, με την έναρξη της οποίας έκανε το ντεμπούτο του με τους «πράσινους» ο Μάρκους Χέισλιπ, τα πράγματα ήταν διαφορετικά. Τουλάχιστον στο πρώτο μισό της.

Η Παρτιζάν υποχρεώθηκε στην αρχή σε 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές κι 1 λάθος, ο Χέισλιπ με δύο μαζεμένα άστοχα τρίποντα δεν την άφησε να τα «πληρώσει» στο ακέραιο, ο Ντρου Νίκολας, όμως, δεν ήταν εξίσου συμπονετικός και, «εκτελώντας» από 6.25μ., έκανε στο 13'40'' το 29-23.

Λίγο αργότερα ο Χέισλιπ σημείωσε τους πρώτους πόντους του με τον Παναθηναϊκό (31-23 στο 14'14'') κι ο Γκεόργκι Σερμαντίνι με 1/2 βολές έστειλε στο 15'33'' τη διαφορά να «αγγίξει» τους 10 πόντους (32-23).

Τρία «πράσινα» λάθη, ένα κόψιμο του Σλάβκο Βράνες στο Νίκολα Πέκοβιτς και οι Βέσελι, Μπόζιτς και Ράσιτς δεν επέτρεψαν στη διαφορά να φτάσει σε δηψίφιο αριθμό, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 42-36.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός δεν έβαζε τα ελεύθερα σουτ (βλ. Γιασικεβίτσιους, Φώτσης), ωστόσο, βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει εκ νέου με μια καλή διαφορά, παρά τις «ενστάσεις» από τον Λόρενς Ρόμπερτς (42-40 στο 21'45' με 10π. από τον Αμερικανό φόργουορντ).

Το αντιαθλητικό φάουλ του Γιαν Βέσελι στον Βασίλη Σπανούλη τον βοήθησε να συμπληρώσει ένα μικρό 7-0 σερί (1/2β. ο Λαρισαίος γκαρντ, ενώ στην επίθεση που ακολούθησε ο Νίκολας δεν αστόχησε) και στο 24'53'' προηγήθηκε με 49-40.

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, όμως, δεν ήταν ποτέ τόσο καλοί, ώστε να συντηρήσουν το προβάδισμα αυτό. Η Παρτιζάν «εξαργύρωσε» το ενίοτε μπλοκάρισμα του «τριφυλλιού» στην επίθεση και με lay up του Μπο ΜακΚάλεμπ πλησίασε στο 27'33'' σε 50-46.

Μπλάκ-άουτ...

Το κακό συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Ένα τρίποντο από τον Μπόζιτς κι ένα κάρφωμα (με τη δεύτερη) από τον Βράνες έφεραν την Παρτιζάν να απειλεί με το προσπέρασμα (52-51)!

Το γρήγορο 5-0 από τον Χέισλιπ (57-52 στο 32'30'') δεν ήταν αρκετό για να δώσει την απαραίτητη ώθηση στον Παναθηναϊκό, αφού ακολούθησε αστοχία και τίποτε άλλο.

Ο Ντούσαν Κέτσμαν βρήκε την ευκαιρία να «πληγώσει» την ομάδα που του χάρισε πέρυσι το triple crown και με δικό του 0-5 «έγραψε» στο 36'20'' το 57-59!

«Πάει» το πάρτι...

Στο 37'45'' ο Σπανούλης αστόχησε για ακόμη μία φορά, το επιθετικό φάουλ που κέρδισε στη συνέχεια δεν είχε αντίκτυπο στην επίθεση και από δικό του φάουλ ο Ράσιτς έκανε στο 38'59'' το 57-61. Ο Λαρισαίος γκαρντ δευτερόλεπτα αργότερα μείωσε σε 59-61 (οι πρώτοι πόντοι μετά από 6.5 λεπτά!) και οι «πράσινοι» ήθελαν μια καλή άμυνα για να επιστρέψουν, αλλά τα έκαναν μαντάρα.

Στα -28'' ο Ρόμπερτς αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Μπόζιτς πήρε ανενόχλητος(!) το επιθετικό ριμπάουντ, για να οδηγηθεί στα -18.6'' στη γραμμή του φάουλ και να κάνει το 59-62. Στα -12.9'' ο Σπανούλης είχε 0/2 βολές και κάπου εκεί η έκπληξη ολοκληρώθηκε, με την Παρτιζάν να φεύγει θριαμβεύτρια από το ΟΑΚΑ με 59-64!

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 42-36, 52-46, 59-64

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 2, Σπανούλης 14 (2), Περπέρογλου, Φώτσης 6 (1), Χέισλιπ 7 (1), Νίκολας 5 (1), Διαμαντίδης 11 (2), Πέκοβιτς 7, Καλάθης, Σερμαντίνι 1, Γιασικεβίτσιους 6

Παρτιζάν (Βουγιόσεβιτς): Ρόμπερτς 12 (2), ΜακΚάλεμπ 8, Κέτσμαν 5 (1), Μιλόσεβιτς, Ράσιτς 10, Μίτροβιτς, Μπόζιτς 12 (3), Βέσελι 13, Ντέκιτς, Βράνιες 4, Μιλόσεβιτς.