Πέμπτη, 25 Φεβρουαρίου 2010 23:48

Ευρωλίγκα: Παρτιζάν - Μαρούσι 79-76

Tο Μαρούσι λύγισε στην «καυτή» Hala Pionir του Βελιγραδίου από την Παρτιζάν. Οι Σέρβοι επικράτησαν της ομάδας των βορείων προαστίων με 79-76 και διατηρούν ζωντανές τις ελπίδες τους για πρόκριση στα προημιτελικά.

Το ζητούμενο για το Μαρούσι στη σημερινή αναμέτρηση με την Παρτιζάν ήταν να ξεπεράσει την πίεση και τις δυσκολίες στην καυτή «Hala Pionir». Σε μια από τις πιο σκληρές έδρες της Ευρωλίγκα, η ομάδα των βορείων προαστίων πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό και είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τους Σέρβους.

Με «όπλο» την εκπληκτική ευστοχία πίσω από τα 6.25μ. (8/12 τρίπ. στο πρώτο ημίχρονο!) και την καλή άμυνα στον Μάριτς (6π. στο ίδιο διάστημα), οι «κιτρινόμαυροι» διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ, τουλάχιστον στο πρώτο μέρος.

Ο Πελεκάνος με 2/2 βολές και ένα τρίποντο έκανε το 5-9 για τους φιλοξενούμενος ενώ δύο σερί τρίποντα του Καϊμακόγλου διαμόρφωσαν το 14-17 στα -3’20’’ πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου! Οι Σέρβοι έβρισκαν λύσεις από τον Μπόζιτς, ο οποίος ισοφάρισε σε 21-21 πριν ο Πελεκάνος κάνει το 21-24 με τρίποντο!

Ο διεθνής φόργουορντ συνέχισε φουριόζος στο δεύτερο δεκάλεπτο, διαμορφώνοντας το 21-27 με νέο καλάθι πίσω από τα 6.25μ. κόντρα στην Παρτιζάν που έβρισκε λύσεις από τα ξεσπάσματα του ΜακΚάλεμπ. Στα μέσα της δεύτερης περιόδου ήταν η σειρά του Στέφαν Νάτζφεϊ να οπλίσει και να εκτελέσει από το τρίποντο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +8 (29-37) για το Μαρούσι!

Η απάντηση της Παρτιζάν ήταν άμεση αφού με συνεχόμενους πόντους των ΜακΚάλεμπ, Κέτσμαν μείωσε σε 35-38 λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Τελικά η ομάδα των βορείων προαστίων έκλεισε το πρώτο μέρος με το υπέρ της 40-45 με 2/2 βολές του Λούκας. Οι Σέρβοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με τρίποντο του Κέτσμαν έφεραν το ματς στα ίσια ισοφαρίζοντας σε 47-47 στο 23’10’’.

Τα πρώτα προβλήματα για το Μαρούσι δημιουργήθηκαν όταν ο Λούκας φορτώθηκε με τέταρτο φάουλ στα μέσα της τρίτης περιόδου ωστόσο με προσωπικές ενέργειες του Καϊμακόγλου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 51-52.

Ο ΜακΚάλεμπ βρήκε χώρο στο ανοιχτό γήπεδο και με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έκανε το 60-56 πριν ξεκινήσει η «κιτρινόμαυρη» καταιγίδα! Δύο σερί τρίποντα του Πελεκάνου και το Καλάθι του Καϊμακόγλου έκαναν το 60-64 για το Μαρούσι που «έτρεξε» σερί 8-0 στις αρχές της τέταρτης περιόδου, πριν ξεκινήσει η αντεπίθεση των Σέρβων που προηγήθηκαν με 73-68 με τρίποντο του Ρόμπερτς!

Ο Τζαμόν Λούκας με 2/2 βολές μείωσε σε 74-72 σρα -78’’ ενώ η άμυνα στον Μάριτς έδωσε τη δυνατότητα στο Μαρούσι να ισοφαρίσει ή να περάσει μπροστά στο σκορ ωστόσο ο Πελεκάνος αστόχησε σε τρίποντο. Στη συνέχεια ο ΜακΚάλεμπ με 1/2 βολές έδωσε αέρα τριών πόντων στην Παρτιζάν (75-72) στα -35.5’’. Ο Κις κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές έκανε το 75-74 στα -29.3΄΄.

Ο Ράσιτς ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών κάνοντας το 77-74 στα -13.8’’ ενώ στην αμέσως επόμενη επίθεση του Αμαρουσίου ο Κις αστόχησε σε τρίποντο… Ο Πελεκάνος μείωσε στο τελικό 79-76 για τους «κιτρινόμαυρους».

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 40-45, 58-56, 79-76