Τρίτη, 02 Μαρτίου 2010 23:14

EuroCup: Στους «8» ο Πανελλήνιος

Ο Πανελλήνιος σήμερα στην έδρα της Μπάμπεργκ ήθελε νίκη, ή έστω ήττα με διαφορά λιγότερη των 8 πόντων ώστε να πάρει την πρόκριση στους προημιτελικούς. Η ήττα με 84-81 στέλνει τους «Ολυμπιονίκες» στους «8» του EuroCup.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στη Γερμανία με τις δύο ομάδες να κυμαίνονται σε χαμηλά επίπεδα απόδοσης και σκοραρίσματος. Στο 5' το σκορ ήταν (5-5), ενώ ένα μίνι ξέσπασμα της Μπάμπεργκ σε ένα τρίλεπτο έκανε το σκορ 13-8. Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Ρόντρικ Μπλάκνι έκαναν το σκορ 13-12 (9'), για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο +5 υπέρ των γηπεδούχων (17-12).

Ο Πανελλήνιος στις αρχές της δεύτερης περιόδου έφερε τον αγώνα στα ίσια, ενώ στο 16' προσπέρασε για δεύτερη φορά (μετά το 0-2) με 23-25, χάρη σε κάρφωμα του πολύ καλού ως τότε Ίαν Βουγιούκα (7π.). Η εξέλιξη αυτή φάνηκε να... ξύπνησε τους «Ολυμπιονίκες», οι οποίοι μέσα σε ένα λεπτό έκαναν σερί 6-0 (λέι απ Σμιθ, κλέψιμο Καλαϊτζή και λέι απ Όουενς) και στο 17' βρίσκονταν μπροστά με 23-29.

Οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια με την ελληνική ομάδα να προηγείται με 33-38 και να δείχνει έτοιμος να «σφραγίσει» το εισιτήριο για τη φάση των «8». Κορυφαίος για τους «μπλε» μέχρι εκείνο το σημείο ήταν ο Κώστας Χαραλαμπίδης με 9 πόντους και 2 ασίστ.

Με τον... αέρα του «οδηγού» στο σκορ μπήκε στο παρκέ ο Πανελλήνιος στο δεύτερο ημίχρονο και στο 22' είχε αυξήσει τη διαφορά του στο +7(37-44). Όπως ήταν φυσιολογικό οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν εκ νέου σε 42-44 με τρίποντο του Κέισι Τζέικομπσεν (11π.).

Ο «Μου-Μου» (9π.) όμως είχε άλλα... σχέδια για το βράδυ και με πέντε αναπάντητους πόντους του ανέβασε τη διαφορά και διαμόρφωσε το 42-49 (26'). Μπαίνοντας στην τελευταία στροφή του αγώνα οι παίκτες του Ηλία Ζούρου είχαν το προβάδισμα με 51-56 και έδειχναν ικανοί να κρατήσουν την υπέρ τους διαφορά μέχρι τέλους.

Η Μπάμπεργκ όπως ήταν φυσικό εξαπέλυσε την τελική της επίθεση σε αυτήν την περίοδο καθώς μόνο με νίκη πάνω από 8 πόντους, είχε ελπίδες πρόκρισης. Στο 32' κατάφερε και μείωσε σε 57-59, το οποίο όμως χάρη στον εξαιρετικό Κώστα Χαραλαμπίδη (14π.) έγινε 57-63 στο 35'. Και ενώ το μομέντουμ ήταν το ιδανικό για την ελληνική ομάδα, οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 7-0 και προηγήθηκαν με 64-63 στο 37'.

Η ψυχολογία άλλαξε, ο Μαρκ Γουόρθινγκτον με τρίποντο δύο λεπτά πριν από το τέλος έκανε το σκορ 72-67 και το μόνο που έμενε να μάθουμε ήταν η τελική διαφορά. Οι Γερμανοί κέρδισαν με 84-81, δεν κάλυψαν όμως το -8 του πρώτου αγώνα και έτσι ο Πανελλήνιος προκρίθηκε, έστω και... ψυχοβγαλτικά στους «8».

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 33-38, 51-56, 84-81