Πέμπτη, 04 Μαρτίου 2010 00:03

Ευρωλίγκα: Με Πρόκομ ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έχει την ευκαιρία να εξασφαλίσει την πρωτιά του ομίλου ακόμη και αν χάσει από την Κάχα Λαμποράλ μέχρι τρεις πόντους. Αν βγει πρώτος θα συναντήσει την Πρόκομ, αφού η ΤΣΣΚΑ Μόσχας «πέρασε» από τη Μάλαγα (70-76).

Η νίκη της Τσιμπόνα επί της Κίμκι του έδωσε το δικαίωμα να εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση στην προημιτελική φάση με την πρώτη θέση να είναι ακόμη πιο κοντά. Οι «ερυθρόλευκοι» θα φθάσουν στην κορυφή ακόμη και αν ηττηθούν μέχρι με τρεις πόντους από την Κάχα Λαμποράλ.

Η νίκη, ωστόσο, της ΤΣΣΚΑ Μόσχας επί της Μάλαγα με 76-70 σε συνδυασμό με την νίκη της Ζαλγκίρις επί της Πρόκομ με 93-88 διαμόρφωσε την κατάσταση οριστικά στον όμιλο με τους Μοσχοβίτες να εξασφαλίζουν μαθηματικά την πρώτη θέση και τους Πολωνούς τη δεύτερη. Αυτό σημαίνει ότι ο Ολυμπιακός, αν κατακτήσει την πρώτη θέση, θα χρειαστεί να περάσει με πλεονέκτημα έδρας την Πρόκομ για να φθάσει στο Παρίσι.

Η ΤΣΣΚΑ από την αρχή είχε τα ηνία του αγώνα και δεν ανησύχησε σε κανένα σημείο του αγώνα από τη Μάλαγα, η οποία ανέλαβε από την αρχή ρόλο θεατή.

Τα δεκάλεπτα: 10-24, 18-33, 40-49, 70-76

Μάλαγα (Ρενέσες): Κουκ 7 (2/9τρίπ.), Γκομίς , Πρίντεζης 15 (5/7δίπ., 1/3τρίπ., 2/2β., 3ρ., Ντόουντελ 14 (1/5τρίπ.), Βελτς 7 (1τρίπ., 5ρ.), Χιμένεθ 7 (1τρίπ., 5ρ.), Σινάνοβιτς 4, Ρούμπιο 1, Φρίλαντ (5ρ.), ¶ρτσιμπαλντ 3, Μπλάνκο 2

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Πασούτιν): Σισκάουσκας 16 (3/5τρίπ., 5ρ., 5λ.), Χόλντεν 3 (1), Πονκράσοφ 4, Βορόντσεβιτς 13 (2), Λάνγκτον 5 (1), Κάουν 14 (8), Κριάπα 11 (1τρίπ., 5ρ., 8ασ.), Πλάνινιτς 10 (2τρίπ., 4ρ., 4λ.)

Έχασε, αλλά προκρίθηκε η Πρόκομ

Αφεντικό από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν η Ζαλγκίρις, η οποία μπήκε μπροστά στο σκορ στο 6' με 10-9 και έκτοτε δεν έχασε το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Τα πρώτα δέκα λεπτά βρήκαν την ομάδα του Μασκολιούνας να προηγείται με 22-18, ενώ πριν οι δύο αντίπαλοι πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, η διαφορά είχε εκτοξευτεί στο +16 (50-34).

Η Πρόκομ «ξύπνησε» στο β' μέρος, σταδιακά έριχνε τη διαφορά (57-48 στο 25') και έφτασε να μπαίνει στην τελευταία περίοδο όντας πίσω στο σκορ με δέκα πόντους (73-63). Οι Πολωνοί προεξέχοντος του Ντέιβιντ Λόγκαν (22π.), ισοφάρισαν στο 35' (76-76), όμως δεν έδειξαν πάθος για τη νίκη και έτσι ηττήθηκαν με 93-88.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 50-34, 73-63, 93-88.

Ζαλγκίρις (Μασκολιούνας): Μπράουν 23 (6/11δίπ., 2/5τρίπ.), Τσάπιν 3 (1), Πότσιους 10, Καλνιέτις 11, Κλιμαβίτσιους 10 (1), Ντέλας 2, Μπέγκιτς 11, Σαλένγκα 11 (1), Μιλάνκις 3 (1), Γουότσον 9

Πρόκομ (Πατσέσας): Σεβέριν, Χάρινγκτον, Λόγκαν 22 (4/6δίπ., 3/6τρίπ.), Γιάγκλα 8 (2), Ζαμόσκι, Στζότκα, Βάρντα 13, Γουντς 17 (4/8δίπ., 3/3τρίπ.), Μπάρελ 10 (1), Γιούινγκ 11, Χρίτσανιουκ 7