Τετάρτη, 17 Μαρτίου 2010 20:46

Α1 Μπάσκετ: Παναθηναϊκός-Καβάλα 81-63

Ο Παναθηναϊκός ήταν κακός, η Καβάλα δεν έμοιαζε με ουραγό, ο Μπρούνο Σούντοφ κόντεψε να τους τρελάνει όλους, αλλά με λίγη σοβαρότητα στο δεύτερο ημίχρονο η νίκη «βάφτηκε» πράσινη (81-63).

Ζέλικο Ομπράντοβιτς και Δημήτρης Ιτούδης μιλούσαν για ακόμη εφτά «τελικούς», αλλά κανείς δεν τους πολυπίστευε. Στο πρώτο ημίχρονο ούτε καν οι παίκτες τους. Η Καβάλα έβαλε σε δύσκολη θέση τους «πράσινους», αλλά η μαχητικότητά της στο τέλος δεν είχε αποτέλεσμα. Το «τριφύλλι» σοβαρεύτηκε στο δεύτερο 20λεπτο και έφτασε σε ακόμη μία νίκη, τη 19η σε 20 αναμετρήσεις, στη φετινή Α1.

Κακή αρχή, αλλά όχι για την Καβάλα

Με τους Διαμαντίδη και Περπέρογλου να έχουν ταλαιπωρηθεί τις τελευταίες ημέρες από ενοχλήσεις σε προσαγωγούς και πέλμα αντιστοίχως, ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς επέλεξε να αρχίσει με μία όχι και τόσο συνηθισμένη πεντάδα, έχοντας στο παρκέ τούς Καλάθη, Νίκολας, Τέπιτς, Φώτση και Μπατίστ. Για κακή του τύχη, όμως, το σχήμα αυτό δεν απέδωσε όπως θα περίμενε.

Σούντοφ από... ΝΒΑ!

Η Καβάλα, χωρίς να έχει τίποτα να χάσει, ήταν πιο ορεξάτη και με καλές επιλογές στην επίθεση, απέναντι στην αργή άμυνα των «πράσινων», έκανε από νωρίς τους ρόλους να αντιστραφούν και να δίνει αυτή το ρυθμό στην αναμέτρηση. Μέσα στην όλη «πράσινη»... αδιαφορία, ο Μάικ Μπατίστ δεν μπορούσε να τα βγάλει πέρα με τον Μπρούνο Σούντοφ, με τον ύψους 2.21μ. σέντερ να είναι με διαφορά ο κορυφαίος των φιλοξενουμένων στο πρώτο ημίχρονο. Ο πρώην NBAer της Καβάλας τραβούσε διαρκώς τον Αμερικανό πάουερ φόργουορντ μακριά από το καλάθι και σε 15'50'' συμμετοχής είχε καταφέρει να σημειώσει 14 πόντους με 1/1 δίποντο και 4/5 τρίποντα(!), ενώ είχε κατεβάσει και 9 ριμπάουντ!

Τον 30χρονο Κροάτη σέντερ ακολουθούσε σε απόδοση ο επίσης πρώην NBAer Μιλτ Παλάσιο (10π. μέχρι το 20') και με τον Ντε Χουάν Κόλινς (6π. μέχρι το 20') να προσφέρει κι αυτός στην επίθεση ο Παναθηναϊκός των 2/12 διπόντων, 1/3 τριπόντων και 6 λαθών στην πρώτη περίοδο βρέθηκε στο 8'33'' πίσω στο σκορ με 10-24!

Με Διαμαντίδη για την «επιστροφή»

Η είσοδος του Δημήτρη Διαμαντίδη κοντρόλαρε κάπως την κατάσταση σε άμυνα κι επίθεση και με τον Ντρου Νίκολας να «οπλίζει» οι «πράσινοι» έκαναν γρήγορα 11-0 σερί και στο 14'20'' μετέτρεψαν το 16-29 του 11'59'' σε 27-29. Ο Μάικ Μπατίστ ανέβασε κι αυτός «στροφές» και μέχρι το ημίχρονο σκόραρε 10 πόντους (3/7δίπ., 4/5β.), αλλά ο Παναθηναϊκός δεν ξαναπέρασε μπροστά, έπειτα το 5-4 των πρώτων λεπτών, με την Καβάλα να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 38-42.

Νίκολας, η «καλαθομηχανή»

Σε αντίθεση με την αρχή του πρώτου ημιχρόνου, στο δεύτερο ο Παναθηναϊκός έδειξε αρεκτή διάθεση, τουλάχιστον για να πάρει τα ηνία. Ο Νίκολας το απέδειξε και στην πράξη και βάζοντας το διακόπτη στο «κατά ριπάς» έδωσε στους «πράσινους» το προβάδισμα και τον έλεγχο. Ο Αμερικανός γκαρντ με back to back τρίποντα «έγραψε» στο 24'30'' το 46-44, ο Διαμαντόδης ευστόχησε κι αυτός πίσω από τα 6.25μ. (49-44 στο 25'33''), ο Παλάσιο «απάντησε» (49-47 στο 25'55''), αλλά και πάλι ο Νίκολας μαζί με 3/4 βολές από τον Περπέρογλου έστειλαν στο 27'21'' την ομάδα τους στο +9 (56-47). Η «σκυτάλη» πέρασε στον Μπατίστ κι εκείνος με 4 πόντους στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου έστειλε ακριβώς στο 30'00'' τη διαφορά να «πιάσει» τους 10 πόντους (60-50).

Σούντοφ λέμε!

Με τον Παναθηναϊκό στο +10 θα περίμενε κανείς η υπόθεση «νίκη» να έχει τελειώσει. Ο Σούντοφ δεν ήταν ανάμεσά τους και με ακόμη ένα τρίποντο και 2/2 βολές από ένα αντιαθλητικό φάουλ του Πέκοβιτς βοήθησε την Καβάλα να «τρέξει» 0-9 σερί και στο 32'31'' να πλησιάσει σε 60-59!

«Σάρας» και τέλος

Τα 5/6 τρίποντα του Σούντοφ έκαναν τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να... ζηλέψει κι εκείνος δεν άργησε να διορθώσει το... παράλογο. Ο Λιθουανός μέσα σε 3'30'' σημείωσε 8 πόντους με 1/1 δίποντο και 2/2 τρίποντα και με ακόμη ένα τρίποντο του Φώτση να μπαίνει... σφήνα ο Παναθηναϊκός ξέφυγε στο 36'28'' με 73-61.

Τα υπόλοιπα έμοιαζαν, πλέον, με εύκολη υπόθεση, με τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να το αποδεικνύει με μία ασυνήθιστη κίνηση στο τελευταίο λεπτό, όταν άλλαξε όλη την πεντάδα του!

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 38-42, 60-50, 81-63