Σάββατο, 20 Μαρτίου 2010 19:47

Α1 Μπάσκετ: ¶ρης-ΑΕΚ 79-76

Με τους Κλαρκ και Γουόλς πρωταγωνιστές, ο ¶ρης νίκησε την ΑΕΚ με 79-76 στο Αλεξάνδρειο κι έκανε βήμα πρόκρισης στα πλέι οφ.

Έχοντας ψυχολογία μετά τη νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής, η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο ματς, είχε σωστές επιλογές και καλά ποσοστά ευστοχίας κι έτσι διατηρούσε συνεχώς το προβάδισμα, κλείνοντας το πρώτο 10λεπτο στο +2 (18-20). Σε αυτό το διάστημα, μάλιστα, ο Αρης έβρισκε λύσεις μόνο από τον Γουόλς, που πέτυχε 11π.

Όταν βελτιώθηκαν και οι συμπαίκτες του, ο Αρης σκόραρε πιο εύκολα κι έτσι έφτασε να προηγηθεί με 25-20, κάνοντας σερί 12-0, και με τον Κλαρκ να αρχίσει να... πυροβολεί από παντού, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλαντ έφτασε και στο +9 (33-24). Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν ήταν συγκεντρωμένοι, η ΑΕΚ άρχισε ξανά να σκοράρει και ισοφάρισε 33-33, για να λήξει το ημίχρονο με τους Θεσσαλονικείς να έχουν προβάδισμα δύο πόντων (35-33).

Ο Αρης έβαλε τις βάσεις στο γ' 10λεπτο για να πάρει τη νίκη, καθώς έβρισκε λύσεις από την περιφέρεια, κυρίως με τον Κλαρκ, για να φτάσει στο +11 (54-43). Οι Θεσσαλονικείς είχαν συνεχώς το πάνω χέρι και στην τελευταία περίοδο διατηρούσαν διψήφια διαφορά πόντων, καθώς οι Κλαρκ και Γουόλς δεν μπορούσαν να αντιμετωπιστούν από τους παίκτες της ΑΕΚ.

Το 67-57, μετά από τεχνική ποινή στον Γκέκο, στο 36' έδινε την εντύπωση ότι οι γηπεδούχοι θα έπαιρναν τη νίκη χωρίς να αγχωθούν, αλλά η Βασίλισσα απέδειξε ότι δεν τα παρατάει ποτέ κι έτσι κατάφερε να κάνει... ντέρμπι τον αγώνα στα τελευταία λεπτά. Αυτό έγινε καθώς πέραν του Φράνσις, που κρατούσε συνεχώς όρθια την ομάδα του, ανέλαβε δράση στο τέλος και ο Γκριν, ο οποίος με συυνεχή τρίποντα μείωνε συνεχώς τη διαφορά για την ΑΕΚ. Στο τέλος, όμως, οι παίκτες του Αρη ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 79-76.

Αποτέλεσμα που σημαίνει ότι ο Αρης έκανε πολύ σημαντικό βήμα για να εξασφαλίσει την παρουσία του στα πλέι οφ, ενώ για την ΑΕΚ η ήττα μοιάζει ανώδυνη.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 35-33, 58-51, 79-76.

¶ρης (Μπλατ): Κλαρκ 22 (5 τριπ., 5 ασίστ), Μάιλς 3, Μπετς 10, Γουόλς 18 (9 ριμπ., 4 ασίστ), Χατζηβρέττας 6, Σκορδίλης, Πάουνιτς, Μπάρλος 9 (9 ριμπ.)

ΑΕΚ (Γκέκος): Γκριν 14 (4 ασίστ), Νικολαΐδης 11, Μαζέικα 2, Μακ 7, Παπαντωνίου, Μελς 3, Δορκοφίκης 10, Καλλινικίδης 2, Φράνσις 27 (2 τρίποντα, 11 ριμπ., 3 ασίστ, 2 τάπες)

Διαιτητές: Σπυρίδωνος-Καρακατσούνης-Παναγιώτου.