Κυριακή, 21 Μαρτίου 2010 17:40

Premier League: Νικήτρια η Γιουνάιτεντ στο ντέρμπι με Λίβερπουλ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ηταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του Ολντ Τράφροντ, επικρατώντας της Λίβερπουλ με 2-1 και κάνοντας ένα μεγάλο βήμα στο δρόμο για την κατάκτηση του τίτλου.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ηταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του «Ολντ Τράφροντ», επικρατώντας της Λίβερπουλ με 2-1 και κάνοντας ένα μεγάλο βήμα στο δρόμο για την κατάκτηση του τίτλου.

Οι παίκτες του Ράφα Μπενίτεθ μπορεί αρχικά να πάγωσαν τους γηπεδούχους με τον Φερνάντο Τόρες να σκοράρει μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, όμως οι «κόκκινοι διάβολοι» έφτασαν γρήγορα στην ισοφάριση με τον Γουέιν Ρούνεϊ στο 12' να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Βαλέντσια.

Την ανατροπή για τη Γιουνάιτεντ ολοκλήρωσε ο Γι Σουν Παρκ στο 60 λεπτό, σκοράροντας με κεφαλιά.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής:

Σάββατο
¶στον Βίλα – Γουλβς 2-2 (16′ και 82΄Κάριου / 23′ Κράντοκ, 38′ αυτ. Μίλνερ)
Έβερτον – Μπόλτον 2-0 (72′ Αρτέτα, 89′ Πίνααρ)
Πόρτσμουθ – Χαλ 3-2 (37′ Σμιθ, 88′ ΟΆΧάρα, 89′ Κανού / 27′ και 73′ Φόλαν)
Στόουκ – Τότεναμ 1-2 (64′ πέν. Εθέριγκτον / 46′ Γκούντιονσεν, 77′ Κράνιτσαρ)
Σάντερλαντ – Μπέρμιγχαμ 3-1 (5′ και 11′ Ντάρεν Μπεντ, 88′ Φρέιζερ Κάμπελ / 60′ Ζερόμ)
Γουΐγκαν – Μπέρνλι 1-0 (90′ Ρονταγέγκα)
¶ρσεναλ – Γουέστ Χαμ 2-0 (5′ Ντενίλσον, 84′ πέν. Φάμπρεγκας)