Πέμπτη, 01 Απριλίου 2010 00:07

EuroCup: Στο Final 4 ο Πανελλήνιος

Ο Πανελλήνιος ηττήθηκε από τη Γκραν Κανάρια με 75-68 ωστόσο υπερασπίστηκε το +11 από τη νίκη στην Αθήνα και προκρίθηκε στο Final-4 του EuroCup για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Ο Πανελλήνιος ηττήθηκε από τη Γκραν Κανάρια με 75-68 ωστόσο υπερασπίστηκε το +11 από τη νίκη στην Αθήνα και προκρίθηκε στο Final-4 του Eurocup για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Το +11 από τη νίκη (81-70) στην Αθήνα ήταν μια καλή παρακαταθήκη για τον Πανελλήνιο ενόψει του επαναληπτικού με την Γκραν Κανάρια στο Centro Insular Deportes, έστω κι αν ο Ηλίας Ζούρος είχε προειδοποιήσει ότι σε αυτή το γήπεδο οι αντίπαλοι χάνουν με 20-25 πόντους. Στα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους, ισοφαρίζοντας νωρίς- νωρίς τη διαφορά της ήττας στο «Αν. Παπανδρέου». Ο ΜακΝτόναλντ έκανε το 16-5 στο 8Ά για την Γκραν Κανάρια που διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ, την ώρα που οι Κυψελιώτες έβρισκαν λύσεις από τον Χαραλαμπίδη. Ο έμπειρος γκαρντ σταμάτησε το σερί των Ισπανών μειώνοντας σε 18-10 με τρίποντο ενώ ήταν αυτός που έκανε το 20-12 της πρώτης περιόδου με 2/2 βολές.

Σάντερς on fire και «πονοκέφαλος» με Βουγιούκα

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε η αντεπίθεση των «Ολυμπιονικών» που μείωσαν αρχικά σε 20-18 με νέο τρίποντο του Χαραλαμπίδη ενώ πήραν κεφάλι στο σκορ (20-21) με λέι-απ του Όουενς! Ο Πανελλήνιος ξεκλείδωσε την άμυνα της Γκραν Κανάρια που μπλόκαρε επιθετικά, πριν αναλάβει δράση ο Μέλβιν Σάντερς. Ο Αμερικανός όπλισε και «εκτέλεσε» τρεις συνεχόμενες φορές πίσω από τη γραμμή των 6.25μ., δίνοντας αέρα +6 πόντων (29-23) στην ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ. ΠαρΆ όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και προσπάθησαν να κρατήσουν επαφή με το σκορ, παρά το γεγονός ότι ο Ίαν Βουγιούκας φορτώθηκε με τρίτο φάουλ πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.

Σκορ πρόκρισης για Γκραν Κανάρια

Ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο, με την Γκραν Κανάρια να παραμένει στη θέση του οδηγού και τον Πανελλήνιο να προσπαθεί να «παγώσει» τον ρυθμό, παρά το γεγονός ότι ο Ντέβιν Σμιθ δεν βρισκόταν σε καλή βραδιά. Μάλιστα οι Ισπανοί σημείωσαν για πρώτη φορά σκορ πρόκρισης (49-37) στο 25Ά με τρίποντο του Κάρολ αλλά οι «Ολυμπιονίκες» ισορρόπησαν ξανά. Ο Όουενς χρεώθηκε κι αυτός με τρίτο φάουλ, δημιουργώντας νέο πρόβλημα στην γραμμή ψηλών ενώ ο Χαραλαμπίδης… σίγησε μετά το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, με τον Σμιθ να μειώνει σε 54-45 στο 30Ά.

Νικητής στη ρουλέτα των βολών

Το γήπεδο… έγειρε επικίνδυνα υπέρ της Γκραν Κανάρια που εκτόξευσε τη διαφορά στο +17, αφού ο Μπέγιας με τέσσερις «κολλητούς» πόντους έκανε το 64-47 στα -5'46''! Ο Ρόντρικ Μπλάκνεϊ αποφάσισε να πάρει τον Πανελλήνιο στις πλάτες του, μειώνοντας αρχικά σε 66-54 ενώ με γκολ-φάουλ διαμόρφωσε το 71-62. Η διαφορά μειώθηκε σχεδόν κατά το ήμισυ, με αποτέλεσμα το άγχος να μεταφερθεί στην άλλη πλευρά. Το ματς έγινε θρίλερ ενώ στα -39'' ο Σμιθ με 2/2 βολές μείωσε σε 71-64 υποχρεώνοντας τον Μαρτίνεθ να πάρει τάιμ άουτ. Στην επόμενη επίθεση ο Κάρολ κέρδισε φάουλ από τον Παπαμακάριο κάνοντας το 73-64 από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας». Ο Νόρις έστειλε τον Μπλάκνεϊ στις βολές και ο Αμερικανός γκαρντ έγραψε το 73-66, ο Κάρολ σκόραρε για τη Γκραν Κανάρια κάνοντας το 75-66 ενώ ο Καλαϊτζής κλείδωσε τη νίκη, διαμορφώνοντας το τελικό 75-68 και στέλνοντας τον Πανελλήνιο στο Final-4 της Βιτόρια!

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 39-32, 54-45, 75-68

Γκραν Κανάρια (Μαρτίνεθ): Φίσερ 2, Όγκαστιν 2, Σαβάνε 10, Μπέγιας 7 (1), Νόρις 7 (1), Μόραν 8 (2), Κάρολ 17 (1), Σάντερς 12 (4), ΜακΝτόναλντ 10

Πανελλήνιος (Ζούρος): Ξανθόπουλος 2, Παπαμακάριος, Χαραλαμπίδης 14, Καλαϊτζής 2, Όουενς 13 (1), Σμιθ 11 (1), Πέτρουλας, Μπλάκνεϊ 15 (1), Βουγιούκας 4, Όστοϊτς 7